HGS İçeriğinde Ne Var? HGS Etiketinde Para Olmadan Geçersek Ne Olur?

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulan HGS içeriğinde neler barındırıyor? Merak ettiniz mi?

EKONOMİ 02.05.2020, 13:34
HGS İçeriğinde Ne Var? HGS Etiketinde Para Olmadan Geçersek Ne Olur?

Hgs otoyollarda ve köprülerde yer alan geçişleri kayıt eden özel bir sistemdir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygulanan geçiş sisteminin genel adıdır. Hgs sisteminde cihazların takılı olan araçlardan geçişler esnasında ilgili bakiyeler düşülür. Bu bakiyeler geçilen otoyollara göre tutar farklılığı bulunur.

Günümüzde araçların otoyol kullanmaları körü geçişleri halinde belirli bir tutar ücret ödemeleri gerekir. Bu ücretlerin tahsili ve takibi yapılan sistemin adı hgs dir. HGS için araçların bankalar ya da ptt kurumu aracılığı ile hgs etiketi edinmeleri gereklidir. Bu etiket alımı sonrasında da ptt aracılığı ile ya da kredi kartı otomatik talimat ile belirli miktarlar ödeme yapılması gereklidir.

Bir hgs etiketinde ödeme yapılabilmesi için bir banka hesabına da otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu durumda ise sistem etikette kalan ücret miktarı belirlenen tutarın altına düştüğünde otomatik olarak kişiye uyarı mesajı gönderir. Şahısların mutlaka ilgili geçişleri esnasında etiket içeriğinde geçiş tutarında miktar bulunması gereklidir.

Hgs Etiketinde Bakiye Olmadan Geçişte Neler Olur?

Hgs etiketinde eğer bir miktar para ya da geçişe yetecek miktarda para yok ise sistem en uzak geçiş mesafe tutarını plakaya ceza olarak yansıtır. Bu durumda ise kişiler 15 gün içerisinde hgs etiketine para yatırmaması halinde ceza kesinleşir. Her araç için bu geçiş tutarları farklıdır. Binek otomobil, kamyon, kamyonet ve otobüsler için farklı geçiş tutarları söz konusudur.

Bir araç otoban geçişlerinde gerekli miktardaki tutardaki ücreti yok ise kesilen ceza 30 gün içerisinde tahakkuk eder. Cezayı ise ödemeden aracın diğer işlemleri gerçekleştirilemez. Hgs geçiş cezaları genel olarak tamamen bir trafik cezası şeklinde uygulanır. Bu uygulamada da durum aynıdır. Hgs cezası devlet tarafından affedilmeyen ya da indirim söz konusu olmayan cezadır.

Hgs Hareketleri

Hgs geçişleri ile ilgili tüm bilgiler ptt hgs sisteminde yer almaktadır. İlgili web sayfasında plaka, vergi numarası, etiket numarası ya da TC kimlik numarası ile sorgulama yapılır. Bu sorgulama sonrasında etiket ve plaka ile ilgili tüm geçişler ve cezalar döküm halinde karşınıza çıkar.

Hgs sistemi PTT web sayfasında hgs geçiş detayları şeklinde bölüm ile açıklanmaktadır. Sistemde yer alan tün hgs etiketi geçiş detayları yer konum, tarih, saat, gibi ayrıntılı bilgiler ile sistem tarafından dökülür. Sorgulama yapmak yeterlidir. Bu durumda ihtiyacınız olan aracın plakası ya da etiket numarasıdır.

Hgs Geçiş Detay İçeriği

Hgs bir aracın otoyol ve köprü kullanım ücretlerinin tahsil edildiği bir sistemdir. Detaylarında ise aracın;

-Hangi gün,

-Hangi köprü,

-Hangi otoyol,

-Ne ücret ile,

-Etikette kalan ücret,

-Hangi tarih,

-Hangi konum gibi ayrıntıları geçiş detaylarında yer alır. Bu geçiş detaylarına ulaşmak için PTT hgs web sayfasına girmek yeterlidir. Bir aracın hgs etiketinde kalan bakiye bilgisi, kaç kez hangi otoyol ve köprülerden geçtiği aynı web sayfası üzerinden öğrenilmektedir.

Hgs sayfasında eğer etikete bir otomatik talimat yok ise bakiye yüklemek de mümkündür. Hgs yükleme ile giriş yaparak plaka, vergi numarası, etiket numarası girilir. Sonrasında yükleme yapılacak tutar seçilir. Kredi kartı ile yükleme yapılacak ise istenen bilgiler sisteme girilir. Ardından ise yükleme tamamlandı denilir. Böylelikle sistem üzerinden Hgs etiketine ödeme yapılır.

Bu şekilde sistem üzerinden yapılan ödemeler anında hgs etiketi bakiyesine yansır. Bu arada cezalı bir geçiş durumu söz konusu oldu ise anında ceza iptal olur.

Yorumlar (0)