İhracatta Hızlı Yükselen Kuruyemiş

İhracatta Hızlı Yükselen Kuruyemiş 1.4 milyar dolar ile yüzleri güldürdü.

EKONOMİ 13.01.2020, 14:19 13.01.2020, 15:31
İhracatta Hızlı Yükselen Kuruyemiş

Kuru meyve ve mamulleri sektörü geçen sene 156 ülkeye 1.4 milyar dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri'den yapılan açıklamaya göre,İhracatını 2018'e Kıyasla yüzde 2,5 artıran kuru meyve sektörü, en fazla ihracatı 191 milyon dolar ile Almanya'ya Yaptı.

Almanya'nın ardından ise değer bazında en fazla 183 milyon dolar ile Birleşik Krallık,109 Milyon dolar ile İtalya ve 97 milyon dolar ile Fransa'ya İhacat gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) Başkanı Muhsin Çakıcı, kuru meyve sektörünün, 2019'da en fazla ihracat artışını Irak, Birleşik Krallık ve İtalya'ya yaptığını belirterek, "Irak'a yüzde 23,5, Birleşik Krallık'a yüzde 11 ve İtalya'ya yüzde 7,5 ihracat artışı gerçekleştirildi. Türkiye, 2019'da yurt dışına en fazla çekirdeksiz kuru üzüm ihraç etti. Türkiye, geçen yıl yurt dışına 523 milyon dolar değerinde 244 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm sattı." ifadelerini kullandı.

İlerliyen senelerde dahada iyi olması beklenen Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatının genel olarak her yıl üstüne koyarak büyümesini ümit ediyoruz.

Antep Fıstığı Şampiyon

Kumib, Başkanı Muhsin Çakıcı kuru meyve sektörünün, 2019'da en fazla ihracat olan ürün olarak antep fıstığı geliyor.

Ardı sıra 8,5 ile çam fıstığı geliyor

Bu yıl ürünlerin bolluğu dikkat çekiyor ve uluslar arası ticarette farklı bölgelerede ürünlerin ulaştırılması konusunda çalışmalar yapılıyor.

Kıtalar Arası İhracat

Sayın Muhsin Çakıcı (Kumib) Avrupa pazarı dışında Uzak doğu ve Avustralya gibi yerlerede ihracatın gerçekleşeceğini aktardı.

2019 yılında Çin ve Katar pazarlarını tanımaya yönelik ziyaretlerde bulunduklarını aktaran Çakıcı, "Bu pazarlarımıza olan kuru meyve ihracatımız düzenli ve devamlı artı yönde bir seyir izlemekte. Çin ve Katar, Türk kuru yemişi ile yakından ilgileniyor. Yeni yılda özellikle buradaki Türk kuru yemişinin konumunu güçlendirmek istiyoruz. Türk kuru yemişi, bu bölgelerin beslenme alışkanlıkları ile yakından örtüşüyor. Çalışmalarımız neticesinde bu yılın sonunda burada yüzde 10 oranında artış öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)