İkinci el otomobil satışları rekor kırdı

Aracını satıp konut almak isteyen vatandaşların satışa çıkardığı otomobilleri 2.el araç satışlarında rekor getirdi.

EKONOMİ 21.09.2020, 11:38 21.09.2020, 11:56 Gökhan Alkanat
37
İkinci el otomobil satışları rekor kırdı
Yeni ÖTV sonrası Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen, ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 80'e çıkarıldı. Motor silindir hacmi 2000 cc'yi geçen ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı yüzde 100'den yüzde 130'a, diğerleri için de yüzde 110'dan yüzde 150'ye yükseltildi. Otomobil fiyatları arttı. İkinci el satışlar patladı.
Yeni Şafak Gazetesi yazarı Kenan Biter bugün kaleme almış olduğu yazısında konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ve değer artışı sayesinde çok sayıda kişinin konuta olan talebinin arttığını dile getirdi.
İkinci el konut piyasasında en pahalı evlerin İstanbul'da en ucuz evlerin ise Şanlıurfa'da olduğunu belirten Biter İstanbul'da 100 metrekarelik bir konut almak isteyen kişilerin ortalama 386 bin liralık ödeme yapması gerektiğini dile getirdi. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilerin yüzde 10 oranında peşinat yatırması gerektiğini belirten Önder ikinci el aracını 150 bin liraya satan bir kişinin başka hiçbir birikimi olmaması halinde ödeyeceği para 186 bin lira ödeme yapması gerekiyor.

Şanlıurfa'da ise ortalama konut metrakare fiyatı 100 metrekare konut için 126 bin lira ödemesi gerekirken ikinci el araç piyasası ortalama fiyatı ile arabasını satan kişilerin bu şehirde bu para ile ev satın alması da mümkün hale geldi.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI REKOR KIRDI, KONUT SATIŞLARINA OLUMLU YANSIDI!

2.el otomobil fiyatları için yaşanan rekor artışın vatandaşın konuta olan talebini de arttırdığı belirtilirken kiracı olan vatandaşlar kendi evini satın almak için yüksek fiyat avantajından yararlanarak araçlarını satarak ev sahibi olma yönünde tercihte bulundu. İnternet sitelerinde satılan ikinci el araç sayısı ise bu dönemde %20 lik bir artış sağladığı gözlemleniyor.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu