İnşaat Sektörü Demir Fiyatları Ne Durumda? Güncel Demir Ne Kadar?

Güncel demir fiyatları için haberimizi takip edin..

EKONOMİ 25.04.2020, 13:38
İnşaat Sektörü Demir Fiyatları Ne Durumda? Güncel Demir Ne Kadar?

inşat sektörü:

İnşaat dünyada ve ülkemizde her sektördün lokomotifi olan bir sektör konumunda bundan dolayı inşaat sektör çok kapsamlı bir sektör ve diğer sektörlerin önünün açılması için ayakta durması gereken bir sektör konumunda. inşaat sektörü ülkemizde çok yoğun şekilde istihdam sağlamakta ve bir çok kişinin geçim kapısı durumundadır sektör bir çok sektöre de öncülü etmekte bir çok sektörün ise yan ürünlerini sağlamaktadır

İnşaat firmaları

İnşaat firmaları ülkemizde genelde çok yoğun şekilde bulunmakta nerdeyse herkesin yapabildiği iş konumunda olan inşaat sektörüne herkes girebilmektedir. son zamanlarda yeni kanun ve yönetmeliklerle herkesin her istediği şekilde sektöre girişi zorlaştırılsa da yinede parası olanın iş yapabildiği bir sektör halindedir. o yüzden büyük firmalar en güzel işleri yapmakta ve büyük pastalardan büyük firmalar faydalanmaktadır.

Örnek bir bina yapımı

Örnek binamızı sıfırdan başlayıp ele alalım bir kişi ev yapmaya karar veriyor ve bir proje müellifine gidiyor proje çizdirdikten sonra herhangi bir yapı denetim firmasıyla anlaşıldıktan sonra inşaat işlemlerine başlanır yapı denetim gerekli kontrolleri yapmıştır demir hesaplarına bakmış ve bina temelinden tutun kolonlarda ve döşemelerde ne kadar demir gidecek bunun hesabının kontrolü yapılmıştır bu hesap betonarme projede  ve betonarme statik hesaplarda yapılır.

Yapılan hesaplar sonrasında inşaatın tamamında ne kadar demir ne kadar hangi çaplarda ne kadar demir alınması gerektiği ve hangi katlarda ne zaman alınması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Demir çapları

Demir çağları inşatta kullanım yerine göre değişebilir çok büyük ve geniş çağlı inşatlarda demir çapı çok büyük inşaat demirleri de kullanılmaktadır ancak normal inşaat binalarda kullanılan demir çapı on ikilik demirden başlayıp on sekizlik demire kadar çıkabilir.

İnşaatta demir ve beton

İnşaat ta demir anıldığı zaman beton la birlikte anılır çünkü inşaat sektörünün vazgeçilmez iki elemanıdır bu inşaat elemanları üretildikleri yer itibariyle yine sektörün içinde olmakla birlikte farklı üretim alanları içerisindedirler beton, beton santrallerinde üretilip anlık olara satılırken demir, demir çelik fabrikalarından piyasaya sürülmektedir. Dolayısıyla demir fiyatları ve beton fiyatları farklı olarak ele alınmaktadır.

 Demir üretildiği yer itibariyle merkezi olarak fiyatlanmakta ve dolara endeksli değişebilmektedir bunda dolayı demir fiyatları güncel olarak değişebilmekte ve farklılaşmaktadır. İnşaat aşlarken en çok araştırılması gereken demir çelik ve beton fiyatlarıdır. eğer bunlardan habersiz bir inşaat yapmaya kalkarsanız yarı yolda kalabilirsiniz yapılacak bir projenin demiri bütünüyle alınmalı sonraki gelecek zamlardan da korunmalıdır. İnşaat yapmaya karar veren kişiler

Demir fiyatları güncel olarak değişebildiği için toptan demir alıp inşaata öyle başlamalı sonradan gelebilecek fiyat farklarından etkilenilmemelidir.

Hurda demirler ve fiyatları

Hurda demir demirin kullanımından arta kalan ve herhangi bir kullanım için uygun olmayan demirlerdir. Bu demirler genelde inşaat alanında artık demir olarak kullanılmayan demirlerin atılması veya toplanarak hurdacıya götürülüp satılması olarak değerlendirilen demir çeşitleridir. Hurda demir deyip geçmemek gerekir büyük çağlı inşatlarda çıkan fazla kullanılamayacak ve işe yaramayan demir adedi çok fazla olduğundan maddi olarak toplayıcısına hatırı sayılır gelir elde etme ikanı sunabilmektedir. Hurda demir in kilo ile satılması nedeniyle kilo fiyatı üzerinden değerlendirme yapıldığı için ve fiyatı da bir buçuk cıvadra olduğu için toplanan demir tartılarak hurdacıya satılıp iyi bir gelir elde etme imkanı vardır.

Yorumlar (0)