İsg Katip Girişi ve Onayı Nasıl Yapılmalıdır?

İsg katip nedir? İsg katip sistemine giriş nasıl yapılmaktadır? İsg katip onayı nasıl alınır ve ataması nasıl yapılır? Tüm bilgiler parapolitikte...

EKONOMİ 21.04.2020, 13:17
İsg Katip Girişi ve Onayı Nasıl Yapılmalıdır?

İsg Katip Nedir?

 İSG yazman; Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafınca 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası yürürlüğe girdikten sonra kanunen mecburi hale gelen İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması ve online olarak takip edilmesi için Bakanlığa bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafınca geliştirilen bir yazılımdır. Sistem; İSG ile ilgili kurumlar ve Mernis sisteminin birbiri ile eş zamanlı çalışması sayesinde etkileşimli ve bütünleşik raporlama yapılmasına olanak sağlar.

OSGB ve İSG profesyonellerinin verdiği hizmetlerin takip edeni, sözleşme sürelerinin yeterliliği, mevzuat ile ilgili değişimler, il bazında  osgb detayları de sistemde bulunabilir.

İSG katip sistemi üzerinden Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve öteki sıhhat mensubu istihdamının denetimini yapmaktadır.

Temel OSGB hizmetleri olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti almamanın aylık cezası 2017 yılı itibariyle 10 bin TL nin üzerindedir. Para cezaları işlemi isg katip sisteminin üstünden takip edildiği için geçmişe dönük de yapılır.

İSG Katip Onayı– İSG Katip Ataması Nasıl Yapılmaktadır?

İşyerinden alınan iş güvenliği uzman ve işyerinin hekimi hizmetinin resmi olacak şekilde başlayabilmesi için karşılıklı onaylama işleminin yapılması gerekir.

OSGB’lerin sözleşme imzaladıkları iş bölgeleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını İSG katip sistemi üzerinde görevlendirmesi, işverenlerin sisteme giriş yaparak bu görevlendirmeleri ve de iş güvenliği ve iş sağlığı hizmeti aldığı firmayı onaylaması gerekmektedir.

Hizmet alabilecek işyerlerini Osgb’ye Sgk' ya işyeri sicil numarayı bildirebilmesi ve Osgb' nin sistem üstünden işyeri görevlendirmesini yapması, sonucunda da hizmet alacaklar işvereni kendi e-devlet şifreleriyle İsg katip sistemi giriş yapılarak İsg hizmetini almış olmasına dair Osgb’ye onay verebilmesi gerekebilmektedir ve bu işlemin yasal olması mecburidir.

İsg katip onay işleminin yapılabilmesi halinde; işyerinin devlet nezdinde hizmetler alamamış olarak görünebildiği için işverenler için cezai işlemler uygulanabilmekte, Osgb’ler de onaydan geçmemiş sözleşmeyle hizmet verebildiği için firmanın kapatılabilmesine dahi sebep olabilecek şekilde cezalandırılır.

İSG Katip Sistemine Giriş

Onaylama işlemini yapacak olan yetkili kişinin (SGK evraklarında şirket yetkilisi olarak görünen kişi) kendi e-devlet şifresi  olması gerekmektedir. E-devlet şifresi tüm PTT şubelerinden alınabilir.

E-devlet şifresiyle İSG yazman sistemine giriş yapılmış olduktan sonra sol taraftaki menüden “Hizmet Alan İşyeri Modülü” ne tıklanır.  Eğer bu alana ulaşılamıyorsa, işlem icra eden birey SGK nezdinde şirket yetkilisi olarak görünmüyor anlama gelir. Bu durumda şirkette imza yetkisi olan bir ferdin dilekçeyle SGK Sicil Servisi’ne başvurması ve ilgili kişinin İsg yazman sisteminde şirket yetkilisi olarak atanmış olması gerekmektedir.

Sağ tarafta işyerine hizmet veren iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin detayları görünecektir. Her birinin üzerine tıklayıp seçim yapılmış olduktan sonra yukarıdaki “Onayla” butonuna basılarak onaylama işlemi tamamlanacaktır.

Bu işlemler tamamlandıktan sonrasında Çalışma Bakanlığı’nın sisteminde şirketi; “iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunduruyor” olarak görünecektir ve resmi olarak hizmet başlamış olacaktır.

İSG Katip Sözleşmesi

İsg yazman sözleşmesi yapabilmek için sisteme osgb veya işyeri yetkisi ile giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yapılmış olduktan sonra gelen  ekrandaki sözleşmeler bölümünden yeni kayıt butonuna tıklanır ve sözleşme ekranı açılır.

Sözleşme türü, sözleşme yapılan iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekiminin sertifika türü seçilip TC kimlik numarası girildikten sonra sistem otomatikman gerekli süre kadar sözleşmeyi hazırlayacaktır. Daha sonrasında kayıt butonuna basılarak işlem tamamlanır.

Kaydedilen bu sözleşme iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından 5 gün içerisinde onaylanmalıdır. Aksi takdirde sözleşme iptal olamakta ve işlemin yeniden yapılması gerekmektedir.

Yorumlar (0)