Kabul Edilen Destek Kredileri Ne Kadar Yararlı Olacak?

Ekonomik kalkınma paketi içerisinde çiftçilere verilen destekler vardı. Hemde bu torba yasasının içerisinde tarım kredi kooparatiflerin kredilerinin bu yılki ödenmesi gereken kredilerin önümüzdeki yıla aktarılmasıyla ilgili bu destekler yeterli mi? Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan anlattı. Detaylar haberimizde…

EKONOMİ 17.04.2020, 13:10 17.04.2020, 13:15
Kabul Edilen Destek Kredileri Ne Kadar Yararlı Olacak?

Tarımsal üretimin sürekliliğini sağlama konusunda bu günlerde ekstra bir yükün tarımcılar üzerinde olmamasını ve bu kriz nedeniyle doğacak durumlara hazır ve arzulu çalışma ortamının sağlanmasını bekliyorduk. Devlet bu noktada gerekeni yaptı. Çiftçilerimiz için motivasyon kaynağı olacak. Her tarımcı üretimine maksimum istek ve arzuyla sarılacaktır. Geçmişe dönük borçlarının yükünü hissetmedikleri için ülkemize vatandaşımıza sağlıklı ürün yetiştirmek için mücadele edecekler.

Korona virüsle savaşan birçok ülke var. Bu salgından en çabuk sıyrılan ülkeler bir adım daha önde olacak gibi duruyor. Peki Türkiye bu adımların neresinde?

Bu süreç yavaş yavaş sağlıklı günlerin yaklaştığını bize gösterecek ve biz bıraktığımız yerden çalışmaya devam etmek zorundayız. Bu gerçeği tüm dünya bir kez daha farketti , bu konu ; tarımın önemliliğinin hiçbir zaman ertelenmeyip ötelenmemesi gerektiğini  tüm dünya farketti. Bundan sonra tarımcıya yaklaşım çok daha farklı olacak. Artan nüfusla beraber birim alandan maksimum ve sağlıklı ürünü temin etmek zorundayız. Bu görevi yerine getirmek için her türlü teknolojik faydayı kullanmak zorundayız. Ülkemiz bu noktada son 5 yıldır ciddi bir ilerleme katetti. Talepten fazla olan arz bundan sonra olmayacak. Bu şekilde hem üreten kazanır hem de tüketici ulaşabildiği gıdaya hızlı bir şekilde ulaşır.

Devletin desteği ve torba kanunundaki gibi kanunsal değişiklikleri yapması tarımcılar için elzem. Sokağa çıkma yasağında tarım emekçilerinin tarlalara ve üretim alanlarına ulaşmasının sağlanması artık gerçekleşti. Türkiye evde kalsın fakat tarım üreticilerinin üretim sahasında olması lazım çünkü önümüzdeki günlerde gıdasız kalmayalım. Burada en büyük görev devletimize düşmektedir.

Tarım sektöründe fiyat politikaları sektörü nasıl etkileyecek?

Savaş akçan bunlarla beraber bir öneride de bulundu. ‘’ Tarımda maliyet oluşturan girdilerimiz , mazot , enerji , zirai illaç , gübre gibi girdilerin dövize bağlı olduğu için ciddi fiyat artışı görüyoruz ve bu fiyatlar ürün fiyatını da doğal olarak arttırıyor. Bu noktada devletimizin sübvansiyonlarına ihtiyaç duymakla beraber , çiftçiye ürünün bugünden taban fiyat açıklanırsa , piyasaya kaç paradan sürüleceğini görürse çiftçi , kendi birikimleriyle üretime çok daha katkı sağlayacak . Çünkü devletimizden sürekli bişeyler istemek bu kriz döneminde vicdanımıza uymuyor. Bu yüzden önerimizin ciddiye alınmasını taban fiyat uygulamasıyla belirsizliğin ortadan kalkarak üreticinin günün sonunda ne elde edeceğini bilmesi , şuanda içinde bulunduğumuz atılımın en büyük ateşleyicisi olacak. ‘’ diye konuştu.

Önümüzdeki süreçte Avrupa’nın bu noktada çok sıkıntı yaşayacağını düşünüyoruz. Çünkü tükettiği ürünün %65 ini iptal eden bir Avrupa kendi üretiminde çok sıkıntı yaşıyor. Dolayısıyla Avrupa önümüzdeki süreçte gıda noktasında çok ihtiyacı olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki süreçte tarım üreticilerimiz , çiftçilerimizin üretimlerinin maksimum süreçte olması için mücadeleyi başlatmak zorundalar.Tohum satışları istatistikleri tarım sektörünün bu sene iyi yerlere geleceği kanaatinde.

Yorumlar (0)