Kamu bankalarından 6 ay geri ödemesiz kredi

Kamu Bankaları koronavirüs nedeniyle vatandaşların elini rahatlatacak kredi kampanyasını açıkladı ve başlattı. 5 ve 10 bin liralık krediler nasıl çekilecek?

EKONOMİ 04.04.2020, 19:00 Gökhan A.
Kamu bankalarından 6 ay geri ödemesiz kredi

Hazine ve Maliye bakanı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz günlerde müjdesi verilen 6 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği kredi başvuruları alınmaya başlandı. Üç büyük kamu bankası olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası aracılığı ile dar gelirli ve aranan şartları karşılayan vatandaşlara 6 ay ödemesiz, ertelemeli ve 36 ay vadesiz 5 ve 10 bin TL ihtiyaç kredisi veriliyor. 

Krediyi hangi kamu bankaları verecek

Virüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ortak bir karar alarak bireysel (tüketici) kredi desteği başlattı. Hanehalkı geliri 5 bin liranın altında olanlara 6 ay geri ödemesiz kredi verilecek. Krediye hane halkı geliri aylık 5.000 lira ve altında olanlar başvurabilecek.  Emekli, asgari ücretli, serbest meslek mensupları ile orta ve düşük gelir grubunda yer alan vatandaşlar yararlanabilecek. Kampanya için başvuran kişiler gıda harcaması, kira, elektrik, su ve doğal gaz gibi faturalarını krediden yararlanarak ödeyebilecek. 6 ay kolaylık sağlayacak bu Kredinin en güzel yanı ise 6 ay ödemesiz ve toplam vadenin 36 aya kadar çıkıyor olması. En fazla limiti 10 bin lira olan kredinin maliyeti de oldukça düşük ve ödemeler sabit taksitli. Kredi için üç kamu bankasından birine başvurmak yeterli. Başvurular yarın (1 Nisan) itibarıyla alınacak.

Başvuru nasıl yapılacak

Alınan sağlık tedbirleri kapsamında kredi başvurularının öncelikli olarak; bankaların mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekiyor. Bankalar taleplerin toplanması sonrasında, kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilenlerin hesaplarına kredi tutarlarını aktaracak. Müşteriler böylece krediyi ATM’den de çekebilecek.

Geri ödemeler nasıl yapılacak

10.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 376 lira ödenecek.

5.000 LİRA KREDİ İÇİN: İlk 6 ay geri ödeme yok. Sonrasında 30 ay boyunca 188 lira ödenecek.

Yorumlar (0)