Kimya Sektörü Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Kimya sektöründe üretimler , ihracat ve ithalat ne durumda? Sektör salgından nasıl etkilendi? Haluk Erceber sektör hakkında neler söyledi? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 13.04.2020, 16:19
Kimya Sektörü Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Kimya sektörü genelde süreçleri uzun olan üretimler yapmaktadır. Petrol şirketleri üretimlerini durdurmaz , durdukları çok nadir zamanlardır , ancak tekrar devreye alınması tam kapasiteye ulaşması birkaç ayı bulabilir. Bazı sektörlerin kritik sektör ilan edilmesi lazım. Haluk Erceber 48 saatlik sokağa çıkma yasağında sektörün nasıl karşıladğını anlattı.

Kimya sektörünün kritik sektör denilen bir tanımlama vardır. Özellikle 2 hafta önce pandemi salgını Avrupa’da pik noktaya ulaştığı zaman  sektör Avrupa sanayiinde önemli yer edindi. Kimya , hijyen , dezenfektan üretimi , tarım gibi sektörler öncelikli sektörlerdir. Kimya her zaman ilk sıradadır. Çünkü kimya sektörü salgınla mücadele konusunda ihtiyaç olan sağlık personeli koruyucu giysileri , maskeler , dezenfektanlar , el ve yer dezenfektanları , ilaçlar gibi vazgeçilmez ve üretimi durmaması gereken bir sektördür.

Kimya sektörünün tamamı üretim yapmak zorunda değil. Şu zamanda sadece gerekli olanlar üretim yapmalıdır diye konuştu. Kimya sektörü şuanda ayrı bir konuma daha sahip.

Dünyaya yapılan ihracatta kimya çok önemli.  Son 3 ayda kimya ihracatı %1,5 – 2 civarında artış gösterdi. Türkiye’nin toplam ihracatı %18 düştü. Avrupa kimya sanayi konseyi geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda kimya üretiminin devam etmesi ve gerekliliği konusunda karar aldı.

Kimya sektörü %75 e yakın ithal hammadde ile çalışan bir sektör. Türkiye’nin toplam dış ticaret açığındaki en büyük pay kimya sektörüne ait. Bu pay geçtiğimiz yıl %59 oldu. Yaklaşık 36.5 milyar dolarlık ithalat , 17.8 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Dolayısıyla kimya sektörü her ülke için vazgeçilmez sektördür. Çünkü kimya sektörü ithalatı 30 farklı sektörü besliyor. Kimya sektörü bir ülkenin gelişmesi için en önemli alan.

Avrupa ve Türkiye’de aynı anda büyük çaplı etil alkol ve bioasitlerdeki eksiklerde problem oldu. Pandemi ile mücadele Avrupa istediği gibi ilerleyemedi. Ancak firmalar tedbirlerini aldı ve ilave yatırımlar gelmişti.

Yeni bir dünya ve yeni bir düzen yolda.

Yorumlar (0)