Koronavirüs Petrol Üretimine De Bulaştı

Dünyayı kasıp kavuran , ilk önce sağlığı sonra ekonomiyi alt üst eden pandemi şimdi de petrol üretimine de etki etti. Opec üreticileri koronavirüs etkisiyle petrol talebine olan düşüş sebebiyle üretimde %10 azaltmaya gidileceği kabul edildi. İşte detaylar...

EKONOMİ 11.04.2020, 01:23 11.04.2020, 02:00
Koronavirüs Petrol Üretimine De Bulaştı

Üretim mayıs ve haziran aylarında ortalama 10 milyon varil kadar düşecek. Opec + konu hakkında dün görüşmeler yaptı. Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki belirsizlikler durumu olduğundan daha karmaşık hale getirdi.

Koronavirüs pandemisi öncesinde günde 10 milyon varil olan arz %10 düşerek ortalama 8-9 milyon aralığında olacak. Koronavirüs etkisiyle beraber çöküşe uğrayan petrol fiyatları Mart ayı sonuna kadar en düşük seviyeleri gördü. Nisan ayında bir miktar kadar toparlanan petrol fiyatları  Başkan Trump ve iki ülke tartışmasından hemen sonra fiyatları %20 arttı.

Petrol fiyatlarındaki düşüş her ne kadar olursa olsun ABD petrol üretimini kademeli azaltacağını söyledi. Ve Başkan Trump Suudi Lideri üretimi azaltmazlar ise bunun sonucunda yaptırımla karşılık vereceğini açıkladı. 

Yorumlar (0)