Koronavirüs sonrası bizi nasıl bir dünya bekliyor? Blockchain dünyanın noteri mi olacak?

Nasıl bir dijital dünya içindeyiz? Sosyal yaşantımız , eğitimimiz , iş yaşantımız ve fazlası koronavirüs sonrası tamamen dijital bir dünyaya taşınmış durumda. Bu dijital dünya bizi nelerle bekliyor? Blokchain nedir ? Blockchain tabanlı küresel sistem nasıl olacak? Uluslararası dijitalist Abdullah Çiftçi konuştu , işte detaylar…

EKONOMİ 12.04.2020, 16:02
Koronavirüs sonrası bizi nasıl bir dünya bekliyor? Blockchain dünyanın noteri mi olacak?

Şuan tüm dünyada herkes evlerinde. Eğitim online , görüşmeler online , alışveriş online , uluslararası görüşmeler bile online durumda. Dolayısıyla tüm dünyada devletler kendilerini vatandaşlarıyla ilişkilerini dijital dünya üzerine kurdu. 21. Dijital dünyanın özü veridir , bilgidir diye konuştu.

Çin’in koronavirüste başarılı olduğu tüm dünyada ilan edildi. Çin’de kamu yönetiminden çok yapay zekayla yönetilen bir dijital sistemle yönetiliyor. Bunu 2020 ‘ de hayata geçireceklerini ilan etmişlerdi. Koronavirüsle mücadelede bir dijital yüz tanıma sistemleriyle tüm şehirde kameralar insanları tanıdığı ve bulduğu için bunu çok iyi yönettiler. Kişinin apartmanda veya evinde riskli bir kişi varsa o kişiyi kırmızı olarak işaretliyor , kişinin evinde veya apartmanında yok fakat yakın çevresinde varsa o kişiyi sarı olarak , eğer uğradığı hiçbir yerde risk yoksa bu kişi yeşil olarak işaretleniyor. Bu sistemin adı sosyal kredi sistemi olarak adlandırılıyor. Kişinin sokakta giderken kameralar bu kişinin tüm verileri , devletle ilişkileri , suçları , yaşamındaki tüm adımlar bu kişiyi puanlıyor. Belli puan üzeri veya altındaysa kişi ona göre ödüllendiriliyor. Trene binme , uçağa binme vs gibi…  Tüm bunları yürüten bir yapay zekadır , yani dijital bir yönetim sistemiyle karşı karşıya olabiliriz.

Küresel bir yapay zeka toplumu mu yaratıyor?

Türkiye 21. Yüzyil dijital dünyasını yeterince tartışmıyor. Bu olay sadece ekonomik ve teknolojik bir olay değil , insan yaşamından finans sektöründen iş yapma sektörüne kadar çok şeyi değiştirecek diye konuştu. Ekonomik veya dijital toplumun en önemli bileşeni BLOCKCHAİN.

Blockchain’i şuna benzetti , diyelim ki sizin televizyonununuz verileri televizyonunuzun binasında. Yedekleri de orada. Herhangi bir problem olduğu zaman veriler gider. Fakat blockchainde veriler yüzbinlerce bilgisayara aynı anda kaydoluyor. Diyelim ki işinizle ilgili yeni bir fikir buldunuz , blockchaine bunu kaydettiğiniz zaman 100 000 bilgisayarda var. 50001 bilgisayar aynı anda bu bilgiyi değiştirirse bu bilgi değişiyor , yoksa bunun dışında sadece bu bilgiyi siz değiştirebiliyorsunuz.

2021’de Blockchain Dünyanın Noteri Olacak !

Abdullah Çiftçi’nin çarpıcı açıklamaları olay yaratacak. 2021’de Blockchain dünyanın noteri olacak diye konuşan Uzman Çiftçi şunları da ekledi  ; biz İngiliz evlilik kurumuna evliliğimizi kaydettirirsek İngiltere ‘de evli olduğumuz bilinir , fakat blockchaine kaydettirirsek tüm dünyada bilinir. Blockchain yepyeni bir dünyayı da beraberinde getiriyor. Bu saatten sonra blockchaini bilmeden siyasetten , bilimden , sosyolojiden konuşmak zor. 20. Yüzyılda toprak ne ise 21. Yüzyılda da blockchain odur diye konuştu. Kriptopara bir blockchain uygulamasıdır.

Blockchain’den sonra pasaport veya kimlik gibi şeyler ortadan kalkacak , yüz tanıma sistemiyle dijital dünya yönetilecek.Blockchaine adapte olmayan bankacılık sistemi de ayakta kalamayacak. Blockchainin kendi ödeme sistemi yani dijital cüzdan yakında herkese açılacaktır dedi.

Peki tüm dünya blockchaine direnecek mi yoksa altyapılar hazırlandıktan sonra mı geçilecek? Bu sistem Türkiye’de nasıl oturacak? Hangi alanlar blockchain sistemi içinde olacak?

İlk önce ekonomi alanları blockchain sistemi içerisinde olacak. Blockchain 30 yıldır çalışılan bir proje ve dünya yeni yeni tanıyor.Koronavirüs sonrası televizyonlarda ve dijital medyada sık sık adını duyacağımız blockchain hayatımızda yer edinebilir.

Daha önce bir virüsün dijital dünyaya yönlendirecek bir hamle olacağı tahmin edilmişti. Bu sürecin sonunda çalışanların %20 si evden çalışmayı tercih edecektir.

Zamanında Deutche Bank’ın blockchainle ilgili raporundan bazı maddeler ;

  • Devlet dışı ödeme aracı gelişecek
  • Bilgilerin değiştirilemediği kayıtlar
  • İt sistemleri arasında akıllı sözleşmeler ve küresel bir yapay zeka toplumu

Bunun en güzel örneğini Çin’de görüyoruz ve tüm dünya da Çin’i örnek alacaktır. Tüm dünya Türkiye’de dahil seçimleri blockchain üzerinden gerçekleştirilecek. Sonuçlar direk belli olacak. Blockchain ilk derecede ekonomide ikinci derecede dünya yönetiminde göreceğiz.

Yorumlar (0)