Kovid19 Kaynaklı Ekonomik Belirsizlikler

Kovid19 la birlikte işsizlik hızlı bir şekilde arttı. Gelişmekte olan ülkeler için para basmak çözüm olur mu?

EKONOMİ 14.04.2020, 13:06
Kovid19 Kaynaklı Ekonomik Belirsizlikler

Son yüzyılda dünya çok fazla ekonomik kriz yaşadı. Büyük buhranlar , petrol krizleri vs. Dünya ekonomik krizlere alışmış durumda. İçinde bulunduğumuz kriz bu alışık olduğumuz krizlerden çok farklı. Çünkü diğer ekonomik krizlerde yanlış ekonomik politikaların yarattığı sonuçlara bağlı olarak yaşanıyordu. Fakat şuanki ekonomik kriz uygulanan ekonomik politikaların sonucunda değil. Bir virüs sonrası ortaya çıkıp pandemiye dönüşmüştür. Tüm insanlığı tehdit eden bir pandemiyle karşı karşıyayız Dünyanın her yerinde üretimler durma noktasına geldi , insanlar dışarı çıkamıyor , para harcayamıyor , ticaret yapılmıyor. Bu konu bölgesel bir konu olmadı , bu konu dünyanın her yerinde var diyen Karatepe , piyasadaki ekonomik belirsizlikleri analiz etti.

Bu kriz kapitalist sistemin bir sonucumudur ya da uygulamalar nedeniyle virüs nedeniyle hat safhaya çıkmıştır diyebilir miyiz?

80’li yıllardan sonra yaygınlaşan kapitalizmin baskın olarak uygulandığın döneme baktığımız zaman  ‘’ serbest değişme , yani piyasanın görünmez eli herşeyi kendi yapar ‘’ yaklaşımı sağlıksız bir yaklaşımdır dedi.  Kapitalizmin sorunları çok daha açık bir biçimde görülüyor.

Bugün bu krizle mücadele etmek için yardım talebinde bulunanlar , işverenler i, sanayi kuruluşları , finans kuruluşları , bireyler… Bunlar tamamen devletin ağzına bakar hale geldi. Bunlar tamamen devletten destek bekler hale geldi. Bu durum da aslında sistemin düzgün bir şekilde işlemediği sonucunu gösteriyor.

Piyasa bir düzeltme ,yenilenme , daha insancıl bir boyuta varır mı? Yoksa daha çok mu vahşileşir?

Piyasa daha insancıl bir hal almak zorunda. Yoksa ‘’ herkes kendi başının çaresine baksın ‘’ anlayışı kriz dönemlerinde çalışmıyor. Dolayısıyla bundan sonra çıkıcak iki şey var. Birincisi , sosyal devlet anlayışı çok yaygın bir şekilde ülkelerde konuşulucak ve tartışılıcak. Bununla birlikte denetleme ve düzenleme mekanızmaları da baskın hale gelecek.

Bugün dünyada en zengin iki bin kişinin toplam serveti 4.6 milyar insanın servetinden fazla. Bu da dünya nüfusunun %62 ‘ si. Bunda adaletsizlik var. Bu yüzden serbest dağılım da değişecek dedi.

Yorumlar (0)