Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi risk raporu, kişilerin ve kurumların kredi ödemelerinin kayıtlarını belgeleyen raporlardır. Kişi ve kurumların yapmış oldukları kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri risk raporunda yer alır. Kredi kartı almak için başvuru yapılması halinde risk raporuna bakılmaktır. Aynı zamanda 2013 yılı itibari ile fatura ödemeleri de risk raporu arasına girmiştir. Risk merkezi tarafından oluşturulan risk raporları kredi puanını etkilemektedir.

EKONOMİ 21.05.2020, 14:19 15.12.2020, 15:54
Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi puanının düşük olması halinde kredi kartı başvurularınızdan olumsuz yanıtlar alabilirsiniz. Eğer kredi ödemeleriniz düzenli ise kredi puanınız yüksek olacak ve risk raporunuz olumlu olacaktır.

Kredi risk raporu nedir sorusuna yanıt arıyorsanız ödediğiniz faturalar, kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri sizin risk raporunuzu oluşturmaktadır. Kredi risk raporu ile kredi puanınız belirlenir. Risk raporu temel olarak ticaretteki risklerin önüne geçmek adına düzenlenmektedir. Örneğin bankalar risk raporları doğrultusunda borcunuza sadık olup olmayacağınıza kanaat getirmektedir. Bu nedenle düzenli ödemeler yapmanız kredi için başvuru yaptığınızda olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Banka Risk Raporu

Risk raporu dört farklı şekilde karşınıza çıkacaktır. Ticaretteki risklerin önüne geçmek adına düzenlenen risk raporlarını almak için bankalara başvuru yapabiliyorsunuz. Risk raporları şunlardır:

Kredi limit, kredi risk, Tasfiye olunacak alacaklar raporu

Çek Raporu

Protestolu senet raporu

Negatif nitelikli bireysel krediler raporu

Banka risk raporu öğrenmek için bankalara şahsi başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Merkezi’ne posta ya da E-posta ile başvuru yaparak risk raporu alabilirsiniz. Risk raporu sorgulamak için E-devlet sistemine de giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Risk Raporu

Risk raporu temel olarak ticarette olabilecek risklerin önüne geçmek adına düzenlenir. Kişi ve kurumların ödemelerini yaptığı krediler ve faturalar risk raporunda düzenlenmektedir. E-devlet kredi risk raporu öğrenmek için sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sisteminde risk raporu sorgulaması yapabilmeniz için sisteme kayıtlı olmanız gerekiyor. Aynı zamanda sisteme kayıt olurken kullandığınız telefon numarasını da doğrulamış olmanız gerekiyor.

E-Devlet Risk Merkezi Raporu’nda kredi notu yoktur. Kredi notunuzu öğrenmek için banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Banka şubeleri kredi notunuzu öğrenmeniz için ücret talep etmektedir.

E-devlet kredi risk raporu anlaması ve yorumlaması güç olan bir rapordur. Raporu görüntülemeniz için telefon numaranıza gönderilen şifreyi birden fazla kez yazmanız gerekiyor. Ancak raporu indirebilir ve kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Banka risk raporu sorgulamak için E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ‘’Risk Merkezi Raporu Başvurusu’’ hizmetini seçmeniz gerekiyor. Ekranda çıkan bilgiler arasında kredi limit ve borç bilgileri başlığı ve çek bilgileri yer alıyor. Öğrenmek istediğiniz rapor bilgilerinizi talep etmeniz halinde Türkiye Bankalar Birliği’ne iletiliyor. Rapor alma süresi ise yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir. 2 saat ve 1 gün içerisinde risk raporunuz hazırlanmaktadır.

Risk raporunuz hazırlandıktan sonra SMS ile bilgi alıyorsunuz. Gönderilen SMS bilgisinde hazır olan raporu görüntülemek ve indirmek için kullanacağınız şifre de yer alıyor. E-devlet sistemine tekrar giriş yaparak Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfasında gelen şifreyi girmeniz halinde risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapabileceğiniz risk raporu sorgulaması bir defaya mahsus ücretsiz bir hizmettir. Bu hizmetin sunduğu bilgiler arasında kredi notu yer almıyor. Kredi notunuzu öğrenmek için bankalara müracaat etmeniz gerekiyor. Bankalardan öğrenebileceğiniz kredi notu belirli bir ücret karşılığındadır. E-devlet sistemi ile öğrenebileceğiniz bilgiler arasında; kart limitleri, komisyon ve faiz bilgileri, tüm borç tutarlarınız, son 10 yıl içerisinde yasal takibe düşen borç tutarlarınız vardır.

Yorumlar (0)