Otonun Liderinden açıklama: Stoklarda araç kalmadı

Koronavirüs otomotiv sektörüne büyük darbe vurdu ve üretim durdu. Toyota'nın CEO'su Ali Haydar Bozkurt, stoklarında araç kalmadığını söyledi.

EKONOMİ 06.04.2020, 11:40 06.04.2020, 11:58 Gökhan A.
Otonun Liderinden açıklama: Stoklarda araç kalmadı

Koronavirüs nedeniyle milyonlarca insan hastaneler de, ayrıca hayatını kaybedenlerin sayısının fazlalılığı sebebiyle, yaşanan büyük salgın ticarete de büyük bir darbe vurdu. Çok sayıda firma füretimi durdurup faaliyetlerine ara verirken, Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt, stoklarında araç kalmadığını söyledi. Bozkurt, “Şimdi üretim yeniden başlayana kadarki süreçte yeni araç satışı maalesef yapılamayacak ya da çok sınırlı sayıdaki eldeki tek tük araçlarla yapılacak gibi görünüyor" dedi.

Salgının sadece otomotivi değil bütün sektörleri etkilediğini belirten Bozkurt, bütün ekonomi zincirlerinin birbirine bağlı olduğu ve birinin yaşadığı sıkıntının mutlaka diğer sektörlere de sirayet ettiğini söyledi. Otomotiv sektöründe birçok firmanın üretimlerini durdurmak zorunda kaldığını belirten Bozkurt, "Bunun da birinci sebebi tabii ki insan sağlığı. Üretim alanlarında sosyal mesafeyi korumak bir miktar zor olduğu için, tedarikçilerde de aynı şey söz konusu olduğu için şu anda üretim durdu” diye konuştu.

Bozkurt, açıklamasına şöyle devam etti: “Stoklarımızda aracımız yok gibi. Yani yok denecek kadar az, tek tük araç kaldı elimizde. Normal bir ayda satacağımız bir aracın şu anda yirmide biri değil. Yani biz 5 bin ve fazlası araç satabilirdik. Ve elimizdeki araç sayısı şu anda 300-400 adet kadar. Şimdi üretim yeniden başlayana kadar ki süreçte yeni araç satışı maalesef yapılamayacak ya da çok sınırlı sayıdaki eldeki tek tük araçlarla yapılacak gibi görünüyor. Tabii bayilerimizde de şu anda bir şekilde operasyonlar devam ediyor. Bunun temel sebebi geçen aylarda yapılan araçların teslimatları, eldeki küçük adetteki stoku olan bayilerimizin o stokları satması ama birinci sebebi daha çok servis hizmetleri.”

Yorumlar (0)