Petrol üreticileri şaşkın ! Petrol talep görmüyor !

Petrol pazarında sağlıksız göstergelerin sebebi ne? Dünya nereye gidiyor? Petrol üreticileri şaşkın! Petrol talep görmüyor! Petrol üretim planlaması her hafta neden değişiyor?

EKONOMİ 14.04.2020, 13:47
Petrol üreticileri şaşkın ! Petrol talep görmüyor !

Dünyada Petrol Nereye Gidiyor?

Petrol pazarında sağlıksız göstergelerin sebebi ne? Dünya nereye gidiyor? Petrol üreticileri şaşkın! Petrol talep görmüyor! Petrol üretim planlaması her hafta neden değişiyor?

  Petrol üreticileri en kötü zamanlarını yaşıyor. Koronavirüs pandemisinin neden olduğu talepdeki azalma dünyanın en büyük üreticilerinde planlanan üretim kesintilerinden daha fazla olması nedeni ile önceki kazanımlarını sildi.Acaba Petrol yeni dünyada önemli bir yer alamıyacakmı.Dünyadaki arz sıkıntısı ile ilgili endişeler nedeniyle New York'ta vadeli işlemler% 1,6 düştü. Amerika da petrol pazarının sağlıksız göstergesi, petroldeki spekülasyon büyüdükçe, ABD'nin ana depolama merkezinin kapasitesini son 10 yılda dolduracağı en zayıf seviyesinde bıraktı.

  Bu hafta sonu yapılan OPEC anlaşması, tarihinin en büyük koordineli kesinti anlamına geliyor ama hala petrol tüketimindeki düşüş yanında küçük kalıyor. Tahminler devamlı değişmekle birlikte, piyasada önde gelenlerden Vitol Group, talebin bu ay günde 30 milyon varil azalmasını bekliyor . Bu arada, fiziksel ham fiyatlar vadeli işlem sözleşmelerinin çok fazla altında işlem görüyor.

Petromatrix Genel Müdürü Olivier Jakob, “Bu hafta sonu yapılan anlaşma çok hızlı arz ve talep ile hiçbir şey değiştirmiyor” dedi. “Stoklar inşa ediliyor, bu yüzden eğrinin önünde talep yıkımı arz yıkımından çok daha büyük. Ham petrolün gidebileceği tek bir yer var ve buda depo ”

  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin kesintileri Mayıs ayında başlayacak ve küresel üretimin neredeyse % 10'unu ortadan kaldıracak. Suudi Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, krallığın gerektiğinde üretimi daha da azaltmaya hazır olduğunu ancak ittifaktaki diğer kişilerin, taleplerini buna göre azaltması durumunda kesileceğini söyledi. Ayrıca, daha aşağı yönlü talep tahminlerinin çok kötümser olabileceğini, bu nedenle ittifakın daha derin kesintiler yapması gerekmeyebileceğini söyledi. Hareket, Mayıs vadeli işlemlerini satan ve Haziran ayı alan ABD Petrol Fonu ETF tarafından daha da kötüleşti. Web sitesine göre fon Salı günü 37.000 vadeli satış yapacak.Teksas petrol düzenleyicilerinin Salı günü fiyat çöküşüne tepki olarak tedarik kısıtlamalarını görüşmesi planlanıyor, ancak KPMG International kesintilerin başlatılma olasılığının düşük olduğunu düşünüyor.

Yorumlar (0)