Petroldeki büyük düşüş neden durmayacak

Petrolde her ay 30 milyon varil fazlalık arz ediliyor. Müşteri yok, satıcılar fiyat düşürmekte ısrarcı, işte petrol çatışmasının özeti.

EKONOMİ 10.04.2020, 15:49 Gökhan A.
Petroldeki büyük düşüş neden durmayacak

Coronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde karantinaların yaygınlaşması küresel petrol talebini gittikçe zayıflatıyor. OPEC'in talepte daralma ve 10 milyonluk kesintinin az olması nedeniyle, üretim kesintisini sadece küresel petrol stokları üzerindeki baskıyı hafifletti ve fiyattaki düşüşü durdurdu. 

Dünya genelinde koronavirüs sebebiyle hızla düşen petrol talebine kıyasla günlük 10 milyon varillik petrol üretim kesintisinin de az göründüğüne dikkati çekenler var. OPEC+ tarafından nisan, mayıs ve haziran aylarında yapılacak kesintinin, petrol piyasasında istenilen dengeyi sağlamak için yeterli olmadığına söylenirken, bu ay petrol piyasasında günlük 27.4 milyon varillik arz fazlasının oluşmasının öngörüldüğü aktarıldı. ABD, Norveç, Brezilya ve Kanada gibi OPEC+ üyesi olmayan ülkelerin toplam ham petrol üretim miktarını günlük 5 milyon varil düşürmesi durumunda bile küresel petrol piyasasında günlük 10 milyon varilden fazla arz fazlası oluşması riski devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) çalışmasına göre petrol fiyatının her 10 dolarlık düşüşü Türkiye'nin petrol faturasını 5 milyar dolar azaltıyor. Tabii ki tersi durum da aynı etkiyi yapar. Bu çalışmadan yola çıkarak 0 dolar seviyesindeki petrolün 20 dolarlık düşüşün önümüzdeki 1 yılda Türkiye'den 10 milyar dolarlık daha az kaynak çıkışına neden olabileceğini söyleyebiliriz. Tabii fiyatların 1 yıl boyunca (30 dolar) bu seviyede kalması durumunda faturadaki bu düşüş geçerli olacak. Ancak bir de işin diğer tarafı var. Petrol fiyatlarının bu düzeyde kalmasının anlamı virüs veya petrol savaşı nedeniyle dünya ekonomisinin belki de resesyona gireceği gerçeği. Önümüzdeki 3 ay ekonomide büyük değişikliklerin gözleneceği gelişmelere gebe gözükmekte.

Yorumlar (0)