Piyasalar hangi tarihte düzelecek

Koronavirüs salgınına yönelik gelişmeler ve resesyon endişeleriyle küresel piyasalarda son 80 yılın en kötü haftası geride bırakıldı.

EKONOMİ 16.03.2020, 14:10 03.04.2020, 13:36 Gökhan A.
Piyasalar hangi tarihte düzelecek

Salgına ilişkin artan endişeler ABD Başkanı Trump'ın gelmekte olan büyük sorunu geç görmesi, Fed'in ani bir şekilde fazileri indirimi sonrasında risk iştahı zayıf bir şekilde karşılık gördü. Küresel borsalarda haftaya büyüş düşüşler ile başladı, Ülkemiz de küresel piyasalara paralel düşüş gözlemleniyor, fakat gelişmiş ülkelerdeki kadar değil. 

Fed’in erken faiz indirimi kararının ardından ECB’den de faiz indirimi bekleniyordu, ancak kurul zaten ekside olan faizi düşürmenin etkili olmayacağına karar vererek varlık alımlarını artırma kararı aldı. Buna göre yıl içinde ek 120 milyar euro varlık alımı açıklarken, Fed’den de piyasaya 1,5 trilyon dolarlık likidite sağlayacağı açıklaması geldi.

Petrol kriziyle güçlü satış yaşayan piyasalar yine Perşembe günü küresel piyasalardaki sert satışlar ile ikinci bir satış dalgasını beraberinde getirdi. ABD Başkanı Trump’ın Avrupa’dan gelecek seyahatleri 30 gün durdurma kararı, İtalya’nın ülke genelinde kamu hizmetleri haricindeki tüm ticari faaliyetleri durdurması, petroldeki düşüşün devam etmesi ve devamında tüm Avrupa ülkelerinden gelen acil önlem paketleri ve ticari işletmelerin kapatılıp sadece sağlık ve gıda alanındaki çalışmaların devam edecek olması piyasalarda en az 3 ay uzun vade de 1 yıl sürecek bir krizin başladığını göstermektedir. 

Abd Başkanı Trump ın Koronavirüs ve Piyasalar ile ilgili Açıklamaları için aşağıdaki videoya göz atın...

Ülkemizdeki durum için uzmanların yaptığı görüşleri bir araya topladık. İşte ilk değerlendirmeler. 

Yılsonu döviz kuru Doları/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 6,45 TL iken, bu anket döneminde 6,51 TL’ye yükseldi. BİST-100 endeksi geçtiğimiz hafta şok satışlarla 91.600 seviyesini görmesinin ardından geçen haftanın son günü tepki alımları ön plana çıkarken, bu haftaya küresel piyasalardaki negatif enerji ile düşüşle başladı. Doları/TL tarafında da 6,35 civarında fiyatların dengelendiği görüldü, yıl sonu beklentisi ise 6.55 e yükseltildi. 

Bu hafta gerek korona virüs ile ilgili haber akışını gerekse de merkez bankalarının faiz kararlarını yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Gelen haberler gidişatı bize daha iyi gösterecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın hafta başı açıklamaları ise piyasaların en önemli beklentisi durumunda. Teknik göstergelerin negatif seyrini devam ettirdiği endekste, gelecek açıklamaya bağlı olarak yukaru yönlü hareketlerde 105 – 110 bin aralığına kadar olacak yükselişler tepki mahiyetinde izlenmeye devam edilebilir. Türkiye özelinde 2018 ve 2019 yılında artan piyasa volatilitesinin azalmasıyla Borsa İstanbul son dönemde önemli bir ralli yaparak rekor tazelemesine rağmen koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki hareketler nedeniyle uluslararası endekslere paralel olarak 2020 yılındaki kazançlarının tümünü geri verdi. İşte bu noktada gelecek ilk tepki ile büyük bir yukarı yönlü yükseliş beklentisi mevcut.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koronavirüs ve Piyasa Açıklaması için alttaki videoya göz atın..

Yorumlar (0)