Rusya Petrol Krizini Nasıl Yönetiyor

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Pazar günü yaptığı açıklamada petrol fiyatlarındaki bu düşüşün geçici olduğunu düşündüğünü ve 2020'nin

EKONOMİ 27.04.2020, 11:05
Rusya Petrol Krizini Nasıl Yönetiyor

Kremlin, petrol krizinin üstesinden geleceğini düşünüyor

  Korona virüsünün Dünyayı etkisi altına aldığı şu günlerde,yetkililer sadece salgın ile değil ayrıyeten Ekonomik dalgalanmalarlada baş etmek zorunda kalıyorlar.Buna örnek olarak son 2 hafta içinde yoğun olarak konuşulan Petrol fiyatlarındaki akıl almaz düşüşler özellikle Petrol ihracatında önemli oyuncular olan Ülkeleri zora sokacak gibi gözüküyor.Rusyada bu oyuncuların başlarında geliyor. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Pazar günü yaptığı açıklamada petrol fiyatlarındaki bu düşüşün geçici olduğunu düşündüğünü ve 2020'nin ikinci yarısında bir toparlanma gözleneceğini söyleyerek piyasayı sakinleşmeye çağırdı. Ayrıyeten;Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın son derece düşük petrol fiyatları koşullarında hayatta kalabilmek için yeterli rezervi var, kıyamet senaryoları çizmeye gerek duyulacak bir pozisyonun olmadığını söyledi."Evet. Rusya yapacak. Güvenlik yatağı olarak adlandırılan Ulusal Refah Fonu gibi büyük bir güç rezervimiz var, ancak bu rezervleri kullanırken çok dikkatli olmalıyız, "diyor Rossiya 1 televizyon kanalı ile Ulusal Refah Fonu'na atıfta bulunan bir röportajda. Rusya cumhurbaşkanının sözcüsü, para ekonomisini ve benzeri diğer ensturmanları popülist ifadelere teslim edemeyiz dedi.

  Bazı yetkiliye göre Ulusal Refah Fonu krizin çözümüne katkıda bulunabilir, bu da hükümetin bu kaynaklara daha temkinli harcama yapmayı tercih ettiği bir durum. Nisan ayı başında bu fon, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının% 11,3'üne eşdeğer 165.384 milyon dolar biriktirdi.Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bu Cumartesi günü aynı gazetede, hükümetin tarihte petrol fiyatlarındaki en büyük çöküşün neden olduğu bütçe açığını FBN'den sadece 26,6 milyar dolar ile sınırlayacağını açıkladı.Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Pazar günü petrol fiyatlarındaki düşüşün geçici olduğunu düşündüğünü ve 2020'nin ikinci yarısında bir toparlanma gözleneceğini söyleyerek sakinleşmeye çağırdı.Enerji bakanına göre önemli olan, "depoların doldurulmasından" kaçınmaktır, çünkü bu bir "toplam çöküşe" yol açacaktır.

  Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, fiyatın% 20 ila% 30 arasında anormal olarak düştüğünü belirterek, çoğu uzmanın şu anda talepte zirve düşüşü olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirterek, "her durumda piyasalarla birlikte geri toparlanacak. Buna ek olarak, "gerçek petrol piyasasıyla ilgisi olmayan" bir şey olduğu için WTI ham petrolünün eksi fiyatlar görmesinin kontrat sonlanmadaki bir spekülasyon ve vade kapanış işlemi olarak gördüklerin belirtti.Bakalım para ve gücün savaşında galip kim olacak.Bunu hep beraber izliyor ve oluşan pozisyonlara karşı kendi pozisyonlarımızı da alıyoruz.Türkiye üst aklı ile bu dengesizlikte denge olacaktır.Sadece taşların oturmasını ve kazanacak tarafı belirlemesi gerekiiyor.Artık biz ne verileceği ile ilgileniyoruz.İstenen taraf olmaktan çıktık,artık isteyen taraftayız.Zaman ile herşey daha netleşecektir.

Yorumlar (0)