Sigara Fiyatları Ne Durumda? Mayıs 2020 Sigara Fiyatları Ne Olacak?

Son Zamanların Merak Edilen Sorusu sigara fiyatları 2020 , güncel sigara fiyatları , sigara fiyatları yeni , sigara listesi , son sigara fiyatları ne oldu?

EKONOMİ 21.04.2020, 17:18
Sigara Fiyatları Ne Durumda? Mayıs 2020 Sigara Fiyatları Ne Olacak?

Tütün ve tütün ürünleri kullanan kişilerin merak ettiği sorulardan biri de sigara fiyatları 2020 , güncel sigara fiyatları , sigara fiyatları yeni , sigara listesi , son sigara fiyatları ne oldu oluyor. Bilindiği üzere her yıl enflasyon oranına göre tüketilen ürünlerin her birine yılın belli aylarında zam gelmektedir. Buna tütün ve tütün ürünleri yani sigara da dahil olmaktadır. Geçtiğimiz yıl yani 2019 yılında alınan karar ile birlikte tütün içeren bütün ürünlerin paketlerinde değişikliğe gidilmiş ve yılın ilk ayında tüm paketler değişmiştir. Bu durum zorunlu bir durum olarak uygulanmıştır. Tek tip paket dediğimiz veya siyah paket dediğimiz paketler içerisinde sigaralar ve hatta tüm tütün ve tütün ürünleri satılmaktadır. Bu paketler tamamen renksiz olup üzerinde devlet tarafından belirlenen ibareler dışında ibarelere yer verilmeyen paketlerdir. Üzerinde kullandığınız sigara markası net bir şekilde anlaşılır değildir ve nikotin gibi değerler hiçbir tütün ürününün paketinde yeni kararla birlikte yer almamaktadır.

Geçtiğimiz seneler de örneğin 2019 yılının ilk ayların da olduğu gibi her yılın ilk ayında tütün ve tütün ürünlerine belirli bir artış uygulanmaktaydı. Yani zam dediğimiz olay gerçekleşmekteydi. Fakat bu yılın ilk aylarında bu zam gerçekleşmedi. Şu ana kadar tütün ve tütün ürünlerinin fiyatların da herhangi bir artış yaşanmamıştır. İleri ki tarihler de herhangi bir zam gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Her sene genellikle yıl da 2 kez tütün ve tütün ürünlerine zam gelmekteydi. Bu zamın artışı veya miktarı her sene farklılık göstermektedir. Şu ana kadar herhangi bir zam artışı gelmemesi ile birlikte ileri ki zamanlar da zam geleceğine dair bir bilgi bulunmamakta. Fakat yıl içerisin de bir zam artışı olması durumu tütün ve tütün ürünleri kullanıcıları tarafından beklenmektedir.

Geçilen yeni tip paketler ile birlikte sigara şirketlerinin kararları doğrultusun da bazı sigaralar satıştan kaldırılmıştır. Yani sigara çeşitliliğin de azalmaya gidilmiştir. Tek tip pakete geçince sigaranızın karışacağından endişelenmenize gerek yok. Ufak ibarelerle sigaranızın adı paketin alt kısmında yazılı bir şekilde bulunmaktadır. Tek tip paketin amacı tütün ve tütün ürünleri kullanan kişilerin bu ürünlerin zararlarından bilgilendirilmesi, bırakmaya teşvik edilmesi veya görsel açıdan beğenerek almalarını engellemesi gibi durumlardır. Şu an ki fiyat listesi sorulduğu zaman şunu söyleyebiliriz ki eğer sigaranız satıştan kaldırılan sigaralardan değil ise 2019 yılının son ayın da aldığınız fiyat ile aynı fiyattır. Yani herhangi bir artış veya zam sigaralar da uygulanmamıştır. Bu durum bütün markaların bütün sigaralarında ve hatta tüm tütün ürünlerin de geçerli bir durumdur.

Eğer sigaranız da bir artış olduğunu düşünüyorsanız bu durum da şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. Çünkü devlet tarafından herhangi bir zam artışı hakkında açıklama yapılmamıştır. Sigara fiyatları geçen yılın son ayında ki fiyat ile sabit tutulmuştur. Sigaraya gelen zammın nedeni olarak şirketlerden alınan vergileri neden olarak söyleyebiliriz. Bu durumda da anlaşılmaktadır ki bu şirketlerin vergilerin de herhangi bir artış olmamıştır. Eğer artış olsaydı bu sigaranızın fiyatına zam olarak yansırdı. Sigaraya zam gelmemesinin nedenlerinden birinin de geçen sene gelen sigara zammının yüksekliğinden kaynaklı olabileceğini düşünmekteyim. Şunu net bir şekil de söylemekte fayda var sigara fiyat listesinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Yorumlar (0)