Son Verilerle Amerikada İşsizlik Oranı Tavan Yaptı

Amerika'da Milyonlarca kişi geçtiğimiz ay işsizlik maaşı talebinde bulundu. Amerika'da işsizlik oranı rekor seviyelere doğru ilerliyor. Bu, yaklaşık yedi işçiden birinin, bu zamanda işini kaybettiği anlamına geliyor.

EKONOMİ 16.04.2020, 20:47
Son Verilerle Amerikada İşsizlik Oranı Tavan Yaptı

  Hükümet Covid-19 salgınının Amerikayı etkisi altına almasından bu yana, işten çıkarma dalgasına engel olamıyor, geçen hafta 5.2 milyon insan işsizlik ödeneği almak için başvuru yaptı.Bu oranın hızlı bir şekilde yükseldiği gözlemlenmekte.Rüzgar tersten esmeye başladı.Amerika Büyük ama derdide büyük olacak gibi gözüküyor.

 Bazı ekonomistler Nisan ayında işsizlik oranının% 20'ye kadar çıkabileceğini, bunun da yaşanan en kötü gerileme olan 2008-2009 resesyonundan bu yana, en yüksek oran olacağını söylüyor. Buna kıyasla, Büyük Durgunluk döneminde işsizlik asla% 10'u aşmadı.İşten çıkarmalar, oteller, restoranlar, perakende satış mağazaları ve eğlence gibi hizmet kesintilerini ortadan kaldıran hizmet endüstrilerinin çok ötesine, yazılım programcıları, hukuk asistanları ve satış görevlileri de dahil olmak üzere beyaz yakalı profesyonel mesleklere yayılıyor. İnşaat gibi diğer mesleklerdeki işçiler de acı çekiyor.Ekonomistler, ABD'deki tüm pozisyonların yaklaşık üçte biri kadar koronavirüsle ilgili işten çıkarılmalara karşı 50 milyona kadar kişinin savunmasız olduğunu gösteriyor. Bu rakam, eyalet ve federal hükümetler tarafından zorunlu bulunmayan ve evden yapılamayan işlerin hesaplanmasına dayanmaktadır. Tüm bu işçilerin işten çıkarılmaları veya işsizlik yardımlarına başvurmaları bekleniyor. Ancak, pandemiden kaynaklanabilecek olağanüstü işsizlik büyüklüğünü meydana getiriyor.Glassdoor'un üst düzey ekonomisti Daniel Zhao, “Bu kriz, ulusal ekonomik gerilemenin ölçeğini doğal afet hızıyla birleştiriyor” dedi. “Ve bu Amerikan ekonomi tarihinde hiç görülmemiş bir şey.”

Yaklaşık 22 milyon kişi geçtiğimiz ay işsizlik maaşı talebinde bulundu. ABD'deki işsiz kalma oranını rekor seviyelere doğru ilerliyor. Bu, yaklaşık yedi işçiden birinin bu zamanda işini kaybettiği anlamına geliyor.Paylaşılan rakamlar, son yılların en kötü tablosunu gösteriyor, 2008-2009 resesyonu sırasındaki durgunluğa benzeyen bir ekonomiye işaret ediyor. Moody's Analytics'te bir ekonomist olan Ryan Sweet'e göre, ülkenin üretimi geri tepmeye başlamadan önce kabaca % 10,5 oranında küçülebilir. Bu, 1930'ların büyük bunalımından bu yana yaşanan en kötü gerileme olan 2008-2009 resesyonu sırasında meydana gelen daralmanın iki katından fazla olacaktır.Gereksiz sayılan tüm işletmeler neredeyse her eyalette kapatılmıştır. Neredeyse her sektörde derin iş kayıpları yaşanıyor.

Herkes, yaklaşık 12 milyon kişinin şimdi Büyük Durgunluğun resmen sona ermesinden kısa bir süre sonra Ocak 2010'da ulaşılan zirveye uyacak şekilde işsizlik kontrolleri aldığını söyledi. Bu rakam, kısmen başvuru sahibi sayısından daha azdır, çünkü bir haftaya kadar ilk kez işsiz talep sayısının gerisinde kalmaktadır. Ve işsizlik yardımına başvuran birçok kişi geri çevriliyor ve aslında çek almıyor. Son raporlar korkunç ekonomik tabloya katkıda bulundu. Hükümet Çarşamba günü yaptığı açıklamada, mağaza ve restoran satışlarının Mart ayında en fazla düşüş kaydettiğini söyledi. ABD sanayi üretimi 1946'dan bu yana en fazla düşüşü yaşadı. Ve konut inşaatı Mart ayında bir önceki aya göre% 22 düştü. Perakendeciler ve diğer hizmet şirketleri işleri durduruyor. Elektronik zinciri Best Buy, bu hafta, yarı zamanlı çalışanlarının neredeyse tamamı dahil, saatte 51.000 çalışanını geçeceğini söyledi. Royal Caribbean Cruises, 5.000 kurumsal çalışanının dörtte birini askıya alacak.

Ama şimdi, iş kayıpları sadece derinleşmekle kalmıyor, aynı zamanda genişliyor, ekonomik gerilemenin daha uzun süreceği kesin bir beklenti.

Yiyecek ve içecek endüstrisi ile çalışan yazılım şirketi Toast, geçen hafta işgücünün yarısını 1.300 kişi restoran satışlarında baş döndürücü bir düşüşe neden olarak işsizler sınıfına yolladı.

Müşteri inceleme sitesi Yelp, 1.000 kişiyi işten çıkardı.

Online indirim şirketi Groupon, 2.800 kişiyi işten çıkardı.

Bazı hukuk firmaları da personelini azaltmaya zorlandı. Kurbanlardan biri, geçen ay Manhattan'daki küçük bir hukuk bürosunda yasal sekreter olarak görevinden ötürü 68 yaşında olan Fern Weinbaum'du. Weinbaum hala aylık 1,100 dolarlık kiramı ödemeye yardımcı olacak işsizlik ödeneğini alamadım, çok endişeliyim paraya ihtiyacım var,” dedi.

Zhao'nun web sitesinde çalışan işten çıkarılma tartışmalarının bilgi teknolojisi firmaları arasında% 47 ve finansta% 64 arttığını söyledi.

Bu tür tartışmalar sağlık hizmetleri çalışanları arasında neredeyse iki katına çıktı. Bu artık şaşırtıcı değil: Birçok doktor ofisi ve diğer sağlık sağlayıcıları, gereksiz prosedürleri azalttı ve bazıları personeli azalttı.

Bazı devlet işsizlik kurumları, başvurularla dolup taşarken, biriken işler üzerinde çalışmaktadır ve bu durum, talep rakamlarının önümüzdeki haftalarda yüksek seyredeceğini göstermektedir.

Connecticut'un çalışma departmanı bu hafta yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay aldığı işsizlik ödeneği için yaklaşık 350.000 başvurunun yaklaşık yarısını işlediğini söyledi. Genellikle bu iki yıl içinde aldığı miktardır.

Çoğu eyalette, serbest meslek sahibi, serbest çalışan ve konser işçileri henüz federal hükümetin 2.2 trilyon dolarlık ekonomik yardım paketinin yürürlüğe koyduğu yeni kurallar uyarınca işsizlik yardımı için başvuruda bulunamıyor. Bu mevzuat, bu kategorilerdeki işçilere ilk kez yardım için uygunluğu genişletti. Ancak çoğu devlet işsiz taleplerini ele almak için yeni sistemler kurmak zorunda.

Üç yıldır müteahhit olarak çalışan Rocha, yardım için başvurduğunu ancak açıklanamaz bir şekilde geri çevrildiğini söyledi. Devletin telefon hattını soru sormaya çağırdığında, yalnızca kendisini web sitesine yönlendiren bir kayıt aldı.

Rocha, “Biriyle konuşamamanız ve sorularınızın cevaplanmasını gerçekten sinir bozucu” dedi. Devletin web sitesinde “Bunun için ne zaman başvurabileceğimiz hakkında hiçbir bilgi yok”.

Amerika Çıkmaza Doğru Yol Almaya Devam Ediyor

  Bakalım bu sefer geri dönüşü nasıl başaracaklar.Şuan ellerindeki kozlar oldukça azaldı.Başkan Trump ın son hamlesi Dünya sağlık örgütüne olan ödeneklerini askıya alma kararından sonra,Başkan Trump Dünya Sağlık Örgütünün geç bildirimlerinden dolayı çinin Wuhan kentinden yayılan salgına engel olunamadığını ve bununda Dünyayı çok zor bir duruma soktuğunu Çinin bu konunun sonuçlarına katlanması gerektiğini belirtti.Ama kendi ile alakalı hiç öz eleştiride bulunmuyor.Seçimlerin yaklaştığı bu zamanda,Başkan Trump ın durumu kolay gözükmüyor.Bekleyelim her şey olacağına varır.

ABD Perakende Satışlar Mart Ayında  koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol etmek için zorunlu iş kapanışlarının ve bir dizi mal talebinin azalması nedeniyle rekor bir düşüş yaşadı.

Bu yazımıza ekteki linkden ulaşabilirsiniz.

https://www.parapolitik.com/ekonomi/abd-de-perakende-satislar-mart-ayinda-rekor-dusus-yasadi-h239.html

Bu konular ile alakalı yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın.

Atalarımızı ne der ! ( Su Akara Yolunu Bulur )

Evde Kal Sağlıkla Kal Türkiye

Yorumlar (0)