Türkiye’de Kamu Desteği Ne Durumda?

Türkiye’de kamu maliyesi , kamu yönetimi çok önemli hale geldi. Çünkü ekonomilerin hepsi dökülünce , devletler , kamu , ne kadar liberal serbest piyasa ekomomisi olursa olsun ‘’ kamu desteği ‘’ diye bir kavram ortaya çıktı. Amerika dünyanın en büyük liberal ekonomisine sahip olmasına rağmen 2.2 trilyon dolarlık bütçe açıkladı. Hava yolu şirketlerine 25 milyar dolar destek paketi açıklıyor. Türkiye’nin kamu yönetimi konusunda Şerif Sayın konuştu. Detaylar haberimizde…

EKONOMİ 16.04.2020, 12:57
Türkiye’de Kamu Desteği Ne Durumda?

Türkiye’de 80 milyon salgından nasibini almadan virüs geçmeyecek. İşyerlerinin kapanmasının asli nedeni hastalanmaktan kaçmak değil bunu zamana yayıp kontrollü şekilde karşılayabilmektir. Eğer virüs 1 sene sürerse GSMH’de %40 lık bir düşme bekliyoruz. Bu haber İMF’nin haberinden çok daha acı ve gerçekçi bir haber.

Bu kadar ekonomik tahribattan , krizden , daralmadan sonra ciddi bir kamu ekonomisi ya da kamu planlanması gerekiyor.

Kamu ilk hamlede neye dikkat etmeli? Salgının ardından kamu desteği neye odaklanacak?

Sayın Şerif devletin ilk önce can kaybına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Finanstan , ekonomiden önemli olan odak noktası can kaybıdır diye konuştu. 

Ekonomide 3 farklı aktör var. Bir tanesi hane halkı yani ailleler , 2. Si şirket kesimi yani özel şirketler , 3. Sü kamu kesimi yani devlet , kitler , bankalar , belediyeler. Salgının ve ekonomideki acil durumun her oyuncu üzerindeki etkisi farklı. Hane halkları üzerindeki etkisi herşeyden önce gelirdir. Bu gelir kaybının bir an önce kamusallaştırılması gerekiyor. Belki hepsinin değil ama bir bölümünün. Yani her bireye askeri geçimini sağlayacak nakit transferi yapılması gerekiyor.

Bazı sektörlere yardımlar yapılıyor , bazı sektörlere krediler veriliyor fakat bu vesileyle Türkiye’de artık verimsiz olan sektörlerin kurtarılmaması gerek. Yani neyi kamusallaştırdığımıza çok dikkat etmemize lazım. Virüsten dolayı oluşan zararla ve virüsten önce oluşan yani zaten tıkanan sektörler başta inşaat olmak üzere şirketlerin kurtarılması hiçbir strateji ve milli öncülüğe uygun bir durum değildir. Enerji sektörü aynı şekilde , bunlar pandemiden zarar gören sektörler değildir. Bu sektörler zaten pandemiden önce ayıklanması gereken verimli ile verimsizin birbirinden ayırılması gereken sektörler.

Türkiye bu para kaynağını nereden bulacak?

Devletlerin iki çeşit finansman yöntemi vardır ; ya borçlanırlar ya da  para basarlar.Türkiye birkaç tane birbiri üzerine bina edilen mali riskle karşı karşıya.  İnsanlar elindeki paraları kendi hayatını idame etme için bankalara olan veya dışarıya olan borçlarını ödemeyecek. Bankalar üzerine iş düşecek. Şirketler de aynı insanlar gibi davranıp işletme öz sermayesine ihtimam gösterip borçlarını ödemeyecek ve ayakta kalmaya çalışacaklar. Bankacılık sektörü üzerinde ikinci büyük yük olacak. Bunu bankalar mı halledecek yoksa devlet uluslararası finans kurumlarıyla ülkenin bütünü için mi pazarlığa oturacak şuan kesin bir bilgi yok.

Her sektöre verdiği borçların kamu tarafından garanti edilmemesi gerekiyor. Bunlar bankaların riskidir. Bankalar bu riski bilerek almışlardır. Buradaki riskleri halkın üstüne yıkmamak gerekiyor.

Yorumlar (0)