Ülkemizde Bor Madeni Nerelerde Bulunur? Ne İçin Kullanılır?

Bor Madeni Nerede Bulunur? Bor madeni nerelerde kullanılır? Bor madeni nedir , bilgi almak istiyorsanız haberimize devam edin.

EKONOMİ 28.04.2020, 14:26
Ülkemizde Bor Madeni Nerelerde Bulunur? Ne İçin Kullanılır?

Bor Nedir?

Bor madeni ısılara karşı dayanıklı ve sert yapılı bir elementtir. B simgesiyle gösterilmektedir. İlk kez Tibet’te kullanılmıştır ve 4000 sene öncesinde ortaya çıkmaktadır. Daha sonraki dönemlerde Sümerliler ve Hititliler tarafından gümüş ve altın işçiliğinde kullanılmıştır. Mısırlılarda mumyalama işlerinde, Eski Yunanlılar da temizlik işlerinde, Romalılar da cam işlerinde ve Araplarda ilaç işlerinde kullanılmıştır. Yani baktığımız zaman eski zamanlarda da ismi geçmektedir. Bor Madeni karşımıza farklı elementlere karışmış biçimde ve doğada tuz şeklinde ortaya çıkmaktadır. En önemli bor elementi kaynakları ABD’de ve Rusya da bulunmaktadır. Birçok işlev de kullanılan bor madeni daha çok askeri alanlarda, otomobil sektöründe ve inşaat ve bilgisayar sektöründe kullanılmaktadır. Ülkemiz bor madenlerinin yaklaşık olarak %75’ine sahip olmaktadır ve bundan dolayı da önemli bir konuma sahiptir. Üretimi ve ihracat bakımından düşük olduğu için ülkemize getirisi açıkçası pek yoktur. Ülkemizdeki bor yatakları şunlardır; Eskişehir-Kırka, Kütahya-Emet, Balıkesir-Bigadiç ve Kütahya-Kestelek’dir.

Bor Madeni Nerelerde Kullanılır?

Cam sanayisi, Borun alaşımları, Antiseptikler, Borun silikat, ateşe dayanıklı olan malzemeler, sabun sanayisinde, Nükleer yakıt teknolojisi, katalistler, naylon, gübre, kozmetik, İzole cam elyafı, tıp sanayi, böcek öldürücüler, deterjan sanayisi, bitki öldürücüler, yangına dirençli olan malzemeler ve ilaç gibi yerlerde bor madeni kullanılmaktadır.

Bu maden topraktan çıkarıldığında gerek hammadde olarak gerekse rafine olan bor ürünleri olarak insan yaşamının her alanında kullanılabilecektir.

Bor Madeni Neden Önemlidir?

Önemli olmasının nedeni, ülkeleri bu konuda çıkarlarını düşünmeye ve ilgili düşünmeye davet etmektedir. Bor hakkında sürdürülmekte olan araştırmaların, ileri teknoloji ile oluşan yeni ürünlerin kullanım alanları keşfetmesi, bor madenini gelecek yıllarda uluslararası mücadele de yaşanacak bir maden konumuna getirmektir.

Ülkemizdeki Bor Madenleri Hangileridir?

İçinde farklı oranlarda bor oksit olan maddelere bor minareli adı verilmektedir. Ülkemizde bor minareli bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde tinkal, kolemanit ve üleksit adında bor mineralleri bulunmaktadır. Ülkemiz bor minerallerinin dünyada yaklaşık olarak %72’sine sahiptir. Ve ülkemizden sonra ABD, Rusya ve Çin bor mineralleri bakımından zengin olarak sıraya girmektedir.

Bor Madeni Nerede Kullanılacaktır?

Bor madeni uçakların yakıtlarında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Fakat önümüzdeki yıllar içerisinde kara ve deniz taşıtlarında da kullanılması planlanmaktadır. Bor madeninin pillere destek olarak kullanılmasıyla pillerin 3 kat daha güçlü çalışacağı düşünülmektedir. Bu sayede bor madeni pillerin gücünü arttırmasından kaynaklı olarak elektrikli araçların pil gücü sıkıntısını çözecektir.

Bor madeninin diğer madenlerin yerine kullanılabilmesi için araştırmalar halen yapılmaktadır. Eğer olumlu araştırmalar yapılırsa ülkemiz stratejik açıdan önemli bir konuma gelecektir. Bor madeninin enerji verimliliği, hafif olması ve ısıya karşı olan dayanıklılığı oldukça önemlidir.

Bor Madeninin Özellikleri

Özellikle de İtalya’da ortaya çıkmaktadır.

Saf kristal olan bor, allotropik, parlak ve siyah bir yarı iletkendir.

Düşük sıcaklıklarda yalıtkan gibi elektriği iletmez, yüksek sıcaklıklarda ise metal gibi elektriği iletmektedir.

Yer kabuğunun ağırlığının 0.001 ‘ini oluşturmaktadır.

Bor Ne Zaman Bulundu?

Bor ilk olarak Fransız kimyacılar tarafından bulunmaktadır. Daha sonrasında ise İngiliz kimyacı Sir Humphry Davy tarafından potasyum metali ile ısıtılmasıyla tek başına bırakıldı.

Bor endüstri de çelikteki sertliği arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Diğer bir kullanım alanı ise, yüksek iletkenlikteki bakırlar da iletkenliği azaltmaktır. Diğer alanı ise nükleer endüstri de kullanılmasıdır.

Yorumlar (0)