Warren Buffett şaşırtıcı derecede sessiz

Warren Buffett'in ünlü finansal holdingi Berkshire Hathaway Cumartesi günü bildirdi; İlk çeyrek kaybı, geçen yılın ilk üç ayında

EKONOMİ 03.05.2020, 09:42 05.05.2020, 02:22
Warren Buffett şaşırtıcı derecede sessiz

  Warren Buffett son altı hafta içinde şaşırtıcı derecede sessiz kaldı. 2008-2009 Mali Krizi gibi geçmiş krizlerde, kamuoyunda yaptığı açıklamalar ve düşüncelerini paylaşmasıyla çok açık davranmıştı. Bu sefer çok daha az, en azından şimdiye kadar bir açıklamada bulunmadı.

  Geçmişte, Berkshire Hathaway muazzam finansal ateş gücünü ve Warren Buffett’in sterlin itibarını hissedarlarına büyük avantajlar sağlamak için kullanabiliyordu. On yıl önce Buffett'in, Goldman Sachs ve Bank of America'dan çıkardığı % 10 temettü + Varant anlaşmasını hatırlıyor musunuz? Bu kez Nebraskan cephesinde sessiz kaldı. Warren Buffett genellikle TV'de veya basılı olarak basın yayın organlarında hızlı bir şekilde görünüp düşüncelerini aktarır. Örnek olarak; Amerikan işine karşı bahis oynamayın. ABD, Dünya Savaşlarına ve Büyük Buhran'a rağmen zenginleşti. Borsadaki manik dalgalanmalardan yararlanın, onlardan olumsuz etkilenmeyin. Bu sefer bunlardan neredeyse hiç duymadık.

Berkshire Hathaway toplantısını dinlerken kulaklarınızı açık tutmak isteyeceğiniz üç soru ;

1-Coronavirus pandemisi Berkshire Hathaway’in işlerine ne gibi kalıcı zararlar verdi?

2-Berkshire’ın yöneticileri bu krizi işletmelerinin uzun vadeli rekabet avantajını güçlendirmek için nasıl kullandılar?

3-Warren Buffett neden parasını 2020 Mart ayı boyunca nakit olarak işlemedi ve dağıtmadı?

  Warren Buffett'in ünlü finansal holdingi Berkshire Hathaway Cumartesi günü bildirdi; İlk çeyrek kaybı, geçen yılın ilk üç ayında, Omaha'nın Oracle'ın kükreyen bir ekonominin ortasında 21 milyar dolardan fazla kazanç elde ettiği çarpıcı bir tezat oluşturdu. Finansal piyasalar, uluslararası COVID-19 salgınının başlangıcında düştükten sonra aşağı yukarı azaldı. Berkshire Hathaway, pandemi tarafından acımasızca sert bir şekilde vurulmuş havayolları gibi endüstrilerde büyük stok varlıklarına sahiptir. Kotak Mahindra varlık yönetiminin genel müdürü Nilesh Shah, 89 yaşındaki Buffett'e atıfta bulunarak, Tanrının bile piyasa dalgalanmasına karşı bağışıklığı yoktur dedi.

 Warren Buffett, Berkshire Hathaway'in sermayesini zorlu zamanlarda mükemmel uzun vadeli yatırım fırsatlarına dağıtmasıyla ünlüdür.Bir önceki yazımızda Buffet'ın acaba Fil silahınımı Yüklediğini yazmıştık,merak edenler için bu yazımıza linkden ulaşabilirsiniz.

https://www.parapolitik.com/borsa/unlu-yatirimci-warren-buffett-hisseleri-toplamaya-hazirlaniyor-h268.html

  Nebraska merkezli firma hala 137 milyar dolardan fazla parayı bekletiyor. Çeyrek dönem raporunda, şirket söz konusu corona virüs krizi başladı “önemli ölçüde Mart ayında bizim işletim işlerini etkileyecek ve büyük olasılıkla olumsuz ikinci çeyrekte neredeyse tüm faaliyetlerimizin etkileyecek.”bilgisini verdi. Piyasalarda bizde bekleyip göreceğiz nasıl bir girişimde bulunacaklarını. Ama şuda bir gerçekki elindeki para gücü ile ne yapmak istese sonunda istediğine ulaşıyor. Yatırımcılar için önemli olan tren harekete başladımı ilk vagonlarda binmek.Bakalım tren ne zaman hareket etmeye başlayacak.

Yorumlar (0)