Yardım alamayanlara Devletten 3. yardım paketi açıklandı

Daha önce açıklanan 1000 TL nakit yardım paketinden faydalanamayan vatandaşlara yeni devlet desteği geliyor.

EKONOMİ 15.04.2020, 00:33 15.04.2020, 00:38 Gökhan A.
6584
Yardım alamayanlara Devletten 3. yardım paketi açıklandı


Devletin açıkladığı ekonomik istikrar kalkanı paketiyle birlikte coronavirüsün etkilerini azaltmak için yeni bir sosyal destek programı daha açıklandı. Üç faz(bölüm) olarak uygulanan bu destek programının ilk fazı uygulamaya girerken, ikinci ve üçüncü bölüm de önümüzdeki günlerde uygulamaya girecek. Programın üçüncü fazında daha önce hiç sosyal yardım almamış ancak koronavirüs nedeniyle mağdur olanlar hedefleniyor. Burada da yardım hane başına bin lira olacak. coronavirüs salgını nedeni ile işini kaybeden veya  çıkarılmış olan vatandaşlarımıza ve dar gelirli ailelere devlet tarafından yardım yapılmaya devam edilmektedir. Geçtiğimiz günlerde iki milyon aileye 1000 TL maddi destek yardımı yapılmıştı.

Birinci fazda yardım yapılan vatandaşlar şu şekilde idi.
"Yaşlı Aylığı,
Çoklu Doğum Yardımı,
Engelli Aylığı,
Engelli Yakını Aylığı,
Silikozis Aylığı,
Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,
Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
Öksüz Yetim Yardımı,
Şartlı Eğitim Yardımı,
Şartlı Sağlık Yardımı,
Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı

İkinci fazda bulunan vatandaşlar 1000 tl 'lik nakit ilk yardım paketinden yardımdan faydalanamamıştı. Yapılacak yeni 1000 tl 'lik nakit yardımın bu kapsamdaki vatandaşlara verilmesi amaçlanıyor. Yardım programlarının 3.fazında yaklaşın 3 milyon haneye yardım yapılması planlanıyor. Bu fazda, sosyal yardım havuzunda yer almayan ancak korona nedeniyle zor durumda olan, işyeri kapanan veya işten çıkarılan kişilere ödeme yapılması hedefleniyor.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Kişinin birkaç ay önce durumu çok iyi olabilir, geliri yüksek olabilir, evi olabilir, iyi yaşam standartları olabilir, ancak koronavirüs nedeniyle işletmesi kapanmıştır, kendisi de maddi zorluğa düşmüştür, personel çıkarmak zorunda kalmakta olabilir, 3. Fazda yapılacak yardımla bu kişilere ulaşmak hedeflendi. Coronavirüsün maddi olarak zarar verdiği herkese devlet yardımcı olmaya çalışacak. Kimsenin mağdur edilmeyeceği bu destek paketleri önümüzdeki günlerde yenileri ile güncellenebilir.

3. faz ödemeleri için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için önümüzdeki günlerde bir başvuru ekranı açılacak. E-Devlet üzerinden talepler toplanacak ve talepler değerlendirildikten yardım alacak kişiler belirlenecek. Yardım miktarı 1000 TL olacak. Nakdi yardım PTT aracılığıyla evlere kadar getirilecek.

Ayrıca Halkbank tarafından açıklanan esnaf paketinde 25.000 tl 6 ay ödemesiz devlet desteğinde aranan şartların tamamı kaldırıldı, daha önceden esnaf ve sanatkar odalarına kayıt isteyen şartname de bu seçenek çıkarıldı, iş yeri sahibi olan herkese devlet 25.000 tl esnaf kredi desteği sağlamaktadır.

Yine esnaflara özel bankaların bir türlü yanaşmadığı kredi kartı borçlarını faizsiz erteleme fırsatı da sağlayan Halkbank paraf kredi kartı 25.000 tl limitli olarak esnaf kredi kartı ismi ile vererek işine ilk üç ay ödemesiz olarak destek olacak. Herhangi bir faiz almayan Halkbank paraf kart talebi de her işletme ruhsatı olana verilecek. 

Yorumlar (5)
Süleyman 2 yıl önce
1. yardım alanlar devletin her zaman yardım ettiği kişiler, tamam sorun değil etsinler ama hiç bir yerden yardım alamayan, saksı olmayan vatandaşlar da var, seyyar satıcılar bu ekonomik paketler bunlarada isabet etsin, bence devlet emekliye ve bu devamlı yardım ettiği ailelere biraz kıssın, söylediğim ihtiyaç sahiplerinede yardım etsin.
M.ÇELİK 2 yıl önce
Devlet bu serbest çalışan vatandaşını ne zaman görecek inşaat ta ve vb.çalışanları cok merak ediyorum bunlar bu ülkenin vatandaşı değil heralde multecisine göçmenine her haltina var tmm olsun ewy da onlardan mağdur kendi vatandaşın da var bizde bi açıklama bi yardim paketi bekliyoz
Osman 2 yıl önce
Sayın cumhurbaşkanım biz yövmiyeyle çalısan günlük çalışan kardeşlerimizide düşğnçekmisiniz bide bide yemin ederim 2 aydır kira veremedim sonunda evsahibi bosalt dedi bizler neyapmslıyız açaba nereye başvurduysam hep geti cevrildim hiçbi gelirim yok ev kira resmen sürünüyoruz şu anda aile e
Aslı 2 yıl önce
Bende aynı şekildeyim çalışamıyorum
Suat 2 yıl önce
Hepimiz aynıyız kardeşim is yok guc yok yok maddi durum yok el uzatanımiz yok malesef Allah cümlemizin yardimcisi olsun