Yatırım Yaparken Yeni Dönemde Neye Dikkat Etmeniz Lazım

Doksanların ekonomik hayalleri kriz sırasında tekrar geri döndü. Neden? Korona krizinde ekonominin kısmen kapatılmasından sonra, önümüzdeki aylarda ekonomik

EKONOMİ 10.05.2020, 09:38
Yatırım Yaparken Yeni Dönemde Neye Dikkat Etmeniz Lazım

  Doksanların ekonomik hayalleri kriz sırasında tekrar geri döndü. Neden? Korona krizinde ekonominin kısmen kapatılmasından sonra, önümüzdeki aylarda ekonomik bir teşvik programı sunulması ülkeler tarafından neredeyse kaçınılmaz oldu.  Birçok endüstri, için, ihtiyaç büyüktür. Almanyayı ele alalım; Büyük bir hükümet teşvik programı, sadece Almanya'da değil, ekonominin gerekli çevreyle ilgili yenilenmesini sağlamak için fırsatlar da sunmaktadır. Ve yatırımcılar için bu çevreyle ilgili yenilemenin bir parçası olma fırsatı. Sürdürülebilir endeks fonları ile belki de en kolayı.

  Fransız hükümeti bir kez daha hızlı geçti; Başkan Emmanuel Macron ve maliye bakanı Bruno Le Maire, ulusal havayolu Air France'ı milyarlarca avro kredi ile kurtarmak istiyor. Aynı zamanda, Air France'ı modernize etmek istiyorlar, böylece havayolu Avrupa'nın en ekolojik havayolu haline geliyor: pratikte artık iç hat uçuşları yok ve 2030 yılına kadar yolcular için uçuş kilometresi başına yakıt tüketimi yarıya inebilir. Fransız hükümeti fikirlerinde göreceli olarak spesifik. Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble'den Şansölye'ye (ve eski Çevre Bakanı) Angela Merkel SPD Maliye Bakanı Olaf Scholz'a herkes iklim politikası ve ekolojik yenileme hakkında konuşsa bile, hiçbir şey çözülmedi.İklim politikasında öncü olarak Almanya, bir güçlük haline geldi. Helmut Kohl, 1992'de Rio'daki Dünya Zirvesi'nde kendisini çevre şansölyesi olarak sundu. Ve Angela Merkel ilk küresel iklim zirvesine 1995 yılında çevre bakanı olarak ev sahipliği yaptı. Bu hafta, diğer yandan, otomobil endüstrisi ile yapılan toplantıda, Alman politikacılar en önemli Alman endüstrisini e-mobilitenin iyi bir para sıçramasıyla öncü yapmayı bile başaramadılar. Yeşiller, 100 milyar avronun üzerinde bir ekolojik ekonomik teşvik paketi talep ediyorlar, ancak federal hükümette ve Baden-Württemberg'de hükümetle aynı fikirde değiller, geleneksel otomobil endüstrisinin tarafında şüphe duyuyorlar.Öte yandan, ekolojik olarak yatırım yapmak istiyorsanız, yine de ilk kez araba almayacaksınız. Birkaç yıl boyunca piyasada ve dünya çapında hisse senetlerine yatırım yapmak ve aynı zamanda yeşil bir vicdan sürdürmek için kullanılan sürdürülebilir endeks fonları, otomobil stoklarına güvenmemektedir. UBS'de elektrikli otomobil öncüleri Honda ve Tesla, ekolojik engelin üstesinden geldi. İShares endeks fonu, dört Japon üreticiden küçük hisselerin yanı sıra Peugeot, Renault, General Motors ve Alman BMW grubu.Havayollarındaki paylar bu tür fonlar için daha da düşüktür: UBS fonu, düşük maliyetli havayolları için işgücü ile çok iyi başa çıktığı bilinen Easyjet'in birkaç hissesine sahiptir ve Singapur Havayolları - her ikisi de fonun yüzde 0,07'sini oluşturur. Air France, bir Japon ve iki Amerikan havayoluyla birlikte iShares fonu portföyüne girdi.Bu arada, Apple, Amazon ve Facebook . Ekolojik ve etik olarak sorgulanabilir cep telefonu üretimi için Apple, sendikalarla uğraşmak için Amazon, veri koruma için Facebook. İsviçre ilaç grupları Roche ve Novartis ve ABD biyoteknoloji grubu Amgen öne çıkıyor.Aslında, bu tür fonlara yatırım yapan yatırımcılar, son yıllarda klasikten biraz daha kötü, bazen de biraz daha iyi getiri elde etmediler. Bunun teorik nedenleri uzun zamandır var. Eğer rekabete göre daha sosyal ve ekolojik olarak iş yapmak istiyorsanız, yani daha sürdürülebilir, üretim ve hizmet süreçlerinizi daha iyi kavramanız gerekir. Ve süreçleri daha iyi kavrayanlar da uzun vadede ekonomik olarak daha iyisini yapmalıdır.

  Ancak, bu sürdürülebilir odaklı endekslerden ve ETF'lerden daha büyüklerinin, özellikle ekolojik olanları aradığınızı düşünmediğiniz birçok şirket içerdiği de açıktır: Nestlé veya Rio Tinto madencilik grubu. Bu oldukça olumsuz bir seçimdir: Endüstrisindeki sosyal ve çevre korumasını ihmal eden kişi dışarıdadır. Bu yüzden yeşil endeks fonlarından değil, açık yeşil fonlardan bahsediyorum.Açık olan bir şey var: küçük bir yatırımcı olarak, sadece uzun bir süre için borsada olmalısınız. Ve sonra böyle bir açık yeşil ekolojik yatırım bugünlerde seçim aracıdır - borsaya tekrar bakarsanız.

Ve bu üç adımda yapılır;

1-Doğrudan banka veya fon komisyoncusu ile ücretsiz para yatırabilirsiniz. Veya en azından şube bankasındaki pahalı depozitonuzu çok daha ucuz bir çevrimiçi sürüme geçirin.

2-Paranızı yatırmak istediğiniz açık yeşil endeks fonlarından birini seçin. Önümüzdeki aylarda birkaç kısımda daha büyük miktarlar yatırmak en iyisidir. Veya şimdi bir tasarruf planıyla başlayın. Yatırım ufuk on yerine 15 değil, 15 ay veya 15 hafta olmalıdır. Bu kumar olurdu.

3-Ekolojik yatırımlarla daha yoğun bir şekilde ilgilenmek istiyorsanız, elbette açık yeşilden önemli ölçüde daha sıkı bir fon, yani oldukça koyu yeşil olan bir fon arayabilirsiniz. Ancak, fon yöneticilerinin katı seçim kararlarını nispeten yüksek bir fiyata ödemek zorundasınız. Sonuçta, piyasa eğilimlerini insanlığın geri kalanından daha iyi tahmin eden fon yöneticilerinin yetersiz kanıtlanmış iddiaları için ödeme yapmıyorsunuz. Fon şirketlerinin yıllık raporlarına bakarak, fon yöneticinizin ekolojik stok seçiminin zorluklarını mevcut bilgilerle istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Ve sonunda, sisteminizde birkaç şirkete ve sektöre (de) bağımlı olmadığınızdan emin olun.

Öte yandan, menkul kıymetlerden hoşlanmıyorsanız, gelecekteki elektromobilite için şimdi inşa edin. Çatıda güneş pilleri ve bodrumda bir pil inşa edin. Kendi elektriğinizi bu şekilde üretiyorsunuz ve geceleri de kendi elektrikli arabanız için bile kullanabilirsiniz. Bu zaten karlı olur.Elektrikli otomobilin kendisini beklememelisiniz. Mevcut krizde, otomobil üreticileri çok güvenilir bir yolculukda değiller. Sadece bu hafta, araba uzmanı Ferdinand Dudenhöffer, otomobil endüstrisinin satış promosyonlarında zar zor indirim sunduğundan ve vergi parasının bunu desteklemesini beklediğinden şikâyet etti. 2014 yılından bu yana, otomobil üreticileri bugün olduğu gibi indirimlerde bu kadar cimri olmamışlardı. Satışlarınız için bir şeyler yapmalılar yoksa durumları kötüye gider.

Aselsan Hisse Senedi. Neden Aselsan Seçilmelidir? Daha önceki Yatırım ile alakalı yazımıza aşağıdaki link'den ulaşabilirsiniz!

https://www.parapolitik.com/borsa/aselsan-hisse-senedi-neden-aselsan-secilmelidir-h316.html

Yorumlar (0)