Yeni Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Lütfü Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı. Peki Ekonomi Bakanı kim? Maliye Bakanı değişti mi? Yeni Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati kimdir? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir, kaç yaşında, nerelerde görev aldı? İşte, Nureddin Nebati'nin hayatı ve biyografisi...

EKONOMİ 12.12.2021, 17:02
Yeni Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati kimdir?

Yeni Ekonomi Bakanının ataması, Anayasanın 104'üncü ve 106'ncı maddeleri gereğince yapıldı. Nureddin Nebati Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ettiği yeminin ardından görevine başladı. İşte yeni Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati hakkında merak edilenler...

YENİ EKONOMİ BAKANI KİMDİR?

Yeni adıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı olan ekonomi bakanı Nureddin Nebati oldu. Resmi gazetede yer alan bilgiler doğrultusunda Lütfi Elvan'ın görevden af talebi kabul edildiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yerine Nebati'nin geldiği bildirildi. Atama, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince yapıldı.

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964'te Şanlıurfa Viranşehir'de doğdu.
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora ünvanını aldı.
Bakan Nebati, AK Parti 4'üncü Olağan Kongresi'nde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak da 2014-2015 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Bakan Nebati, 24'üncü dönem İstanbul, 25'inci dönem Şanlıurfa Milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. Orta düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)