Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırması

Konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişiler kamu bankaları tarafından açıklanan tarihi konut kredisi paketi ile yapılandırma konusunda umutlandı.

EKONOMİ 11.06.2020, 15:34 11.06.2020, 15:42 Gökhan Alkanat
88
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırması

KORANA VİRÜS MÜCBİR SEBEP SAYILMALI, VATANDAŞA KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA HAKKI TANINMALI!

Konut kredisi yapılandırma konusunda vatandaşın yoğun talebi bulunurken gelen çağrıların tümünde insanlar korana virüs salgını nedeni ile yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeni ile borçlarını ödemekte zorlandıklarını dile getiriyorlar. Ortak talep ise korana virüsün mücbir sebep sayılarak kamu bankalarının borç öödeme konusunda zorluk yaşayan kredi mağdurlarına yardım eli uzatmaları ve düşen kredi faiz oranlarını eski kredilere yansıtması yani kredi yapılandırma imkanı sunması yönünde.

HALKBANK, VAKIFBANK, ZİRAAT BANKASI BANKA GAYRİMENKULU KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI OLARAK 0.79 RAKAMINI UYGULUYOR!

Bu noktada vatandaşın tepki gösterdiği bir diğer uygulama ise yüzde 0.79 faiz oranı ile vatandaşın ödeyemediği kredi borcu nedeni ile el konulan evlerin indirimli fiyatlarla deyim yerindeyse sudan ucuz satılması oldu. Vatandaşlar bu noktada kamu bankaları tarafından evlerine el konulması yerine kendilerine bu orandan dahi konut kredisi yapılandırma imkanı sunulması yönünde oldu.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA MÜJDESİ GELDİĞİ ANDA VATANDAŞIN 50 BİN LİRASI CEPTE KALACAK!

0.99 faiz oranı ile 120 ay vadeli konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişilerin aylık ödemesi 3 bin 565 lira olarak gerçekleşiyor.

0.74 faiz oranı ile 120 ay vadeli konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişilerin aylık ödemesi 3 bin 150 lira olarak gerçekleşiyor.

Yani iki kredi paketi arasında aylık taksit tutarı 418,77 lira fark ederken toplam kredi ödemesi için ise 120 ay vadede bu tutar 50 bin lira olarak gerçekleşiyor. Kredi yapılandırma müjdesi geldiği anda vatandaşın aylık taksit tutarı ortalama 418 lira düşmüş olacak. Söz konusu rakamın kişinin çekmiş olduğu konut kredisi tutarı ve yeni yapılandırma kredisinin vadesine göre belirlenecek. Örneğin kişi aylık taksit tutarlarını düşürmek isterse 250 bin liralık yapılandırma kredisini 180 ay vadeli olarak çekerke 3 bin 569 lira yerine 2 bin 517 lira taksit ödeyerek bin liraya kadar bir taksit indirimi hakkı elde etmiş olacak.

Güncelleme: Ne yazık ki kamu bankaları tarafından yapılan ilk açıklamalar yapılandırma olmayacağı yönünde. Konut kredisi yapılandırma işlemleri şu anda kabul edilmiyor. Kamu bankaları tarafından yapılan ilk açıklama bu kredi faiz oranlarının yeni kredi talepleri için geçerli olduğu ve özel kampanya olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
22°
açık