Ekonomistlerin yaptığı değerlendirmeye göre 2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarında bir artış yaşanacak. Yalnızca SGK emeklilerini değil aynı zamanda BAĞ-KUR emeklilerini de kapsayan ücret artışı, enflasyon oranına göre arttırılacak. Konuya ilişkin detaylar şu şekilde…

İntibak Yasası zam oranları emeklilerin merakla beklediği konular arasında gündeme giriş yaptı. Her sene enflasyon oranına göre artış yaşanması beklenen intibak yasası nedir? Emeklilerin maaşlarına rakamsal yansıması nasıl gerçekleştirilecek?

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon SGK ve BAĞ-KUR emeklisi bulunuyor. İntibak yasasını ise 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşları kapsayıp kapsamayacağını uzmanlar açıkladı. Buna göre; intibak yasası 2000 yılından sonra emekli olanları kapsayarak, 2000 yılından önce emekli olanlara 50 ila 150 TL arasında bir zam yapılacağı düşünülüyor.

BAKANA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ!

Konuya ilişkin uzmanlar değerlendirmelerde bulunurken, resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu sene içinde intibak yasasıyla ilgili Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e soru önergesi verildi. Soru önergesine dair herhangi olumlu veya olumsuz bir açıklama yapılmadı.

2000 senesinden sonra emekliliğe ayrılan vatandaşlar arasında en düşük maaş 3 bin 500 TL olarak düzenlendi. Net rakam 3 Ocak’ta TÜİK verileri açıklandıktan belli olacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, yapılacak maaş iyileştirmelerinin herkesi tatmin edecek düzeyde olacağının da sinyalini verdi.