Ankara’da yaşayan K.M. isimli bir vatandaş emekli olduktan sonra bir bankadan aldığı ihtiyaç kredisinden sonra bankanın emekli maaşının bir kısmına haciz koyduğunu öğrenince şaşkına döndü.

Emekli olduktan sonra 2017 yılında bir bankadan ihtiyaç kredisi alan Ankara’ya yaşayan K.M., kendisine bilgilendirme yapılmadan, maaşının 4’te 1’inin kesildiğini görünce soluğu bankada aldı. Ancak bankadan her hangi bir alamadığı için 2022 Mart ayında 1. Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı. Tüketici hakem heyetinin kendilerini haksız bulması sebebiyle karara itiraz ettiler. Mahkeme heyeti, banka bir bildirim vermeden kesinti yaptığı için tüketiciyi haklı buldu.

HEYET BANKAYI HAKSIZ BULDU

Avukat Faruk Bildirici, böyle bir kesintiyi bankanın yapamayacağını belirterek, kanunlarda da yer aldığı gibi yüzde 25’lik bir kesinti uyguluyor banka ancak ilk kesintiyi maaşın tamamını keserek uyguluyor. Bu kesintiyi icra dairesinin de yapabileceğini belirten Bildirici, devlet eliyle bu kesintinin yapılabileceğini belirterek, bankanın bu yolla taksitlerini kesmesinin yanlış olduğunu vurguladı. 
Davayı kazanmalarının nedenini, bankanın yaptığı bu işlemin yasal olmamasından kaynaklı olduğunu da ifade ediyor. İcra takibi olmadan bankanın böyle bir yolla maaşını kesintiye uğratmasının nedeninin yasal olmadığını belirterek davayı kazandıklarını aktarıyor.

MAAŞ KESİNTİSİ HABER VERMEDEN YAPILDI

Bankanın müvekkiline haber vermeden maaş kesintisi yaptığını belirterek yaptığının yasal olmadığını ifade eden Bildirici, mahkemenin önce kendilerini haksız bulduklarını ancak sonra mahkeme heyetinin yaptıkları itirazı kabul ederek, kendilerini haklı bulduklarını açıkladı.

30 BİN TL ÜZERİNDE KESİNTİ YAPILIRSA DAVA EDİLEBİLİR

Vatandaşların, maaş ve kredi aldıkları bankalardan haksız yere kesinti yapılanların 30 Bin TL üzerinde bir kesinti yaşamaları durumunda dava edebileceklerini açıklayan Avukat Bildirici önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşın aldığı maaşın emekli maaşı olması durumunda kesintiler 30 bin TL altında kalıyorsa, il tüketici hakem heyeti veya tüketici hakem heyeti kurumlarına başvurmaları gerektiğini açıkladı. Kesintiler 30 bin TL üzerinde kalıyorsa dava açabileceklerini ancak bundan önce de arabuluculuk şartının da olduğunu belirtti.

Bankanın bir iade yapmadığını ve icra takibini başlattıklarını aktaran Bildirici, sürecin  devam ettiğini, icra takiplerinden sonra ödemelerin yapıldığını, yakın zamanda ödeme yapılacağını duyurdu.