Asgari ücretliye, dar gelirliye, emekliye toki'den ev müjdesi

Berat Albayrak 2020 yılında yüzbin dar gelirliye konut müjdesini verdi.

EMLAK 13.11.2019, 22:24 12.04.2020, 16:40 Gökhan Alkanat
500

TOKİ’nin de içinde yer alacağı her yıl yüzbin bin dar gelirli vatandaşı konut sahibi yapacak modelin finansman altyapısı tamamlandı. Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak, “Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle dar gelirli vatandaşlarımız ev sahibi olabilecek. Modelin tüm ayrıntılarını kasım ayı bitmeden Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak” diye konuştu.

Peki bu evleri almak için başka şartlar varmı nelerdir, işte daha önce açıklanan şartlar bu defa da geçerli olursa, Vatandaşların TOKİ'den ev alması için gerekli şartlar. Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin; T.C. vatandaşı olması, Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması, oplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Ayrca, Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.),

TOKİ, yaptığı son kampanya ile yüz binlerce kişiyi uygun taksitlerle ev sahibi yapıyor. 81 ilde gerçekleştirdiği sosyal konutlarla dar gelirli ve emekli vatandaşların yüzünü güldüren TOKİ, yeni projelerine hız kesmeden devam ediyor. Birçok kentte ev yapımına devam eden TOKİ, 335 ve 349 TL gibi uygun taksitlerle ev alma fırsatı sunuyor. Dar gelirli ve emekli vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi oluyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda her yıl yüz bin kişiyi, daha önce hiç görülmemiş bir faiz oranı ile ev sahibi yapmayı planladıklarını belirtmişti. TOKİ'nin önümüzdeki yıl da projelerini artırarak devam etmesi bekleniyor. 
 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından açık satış yöntemi ile satışa sunulan konutların başvuruları devam ediyor. 22 ilde 1903 konut, başvuru önceliğine göre açık satış ile satılıyor. Projelere göre farklılık gösteren konutların fiyatları 96 bin liradan, taksitleri ise 335 liradan başlıyor.. Kampanya dahilinde TOKİ, konutları kurasız ve başvuru önceliğine göre satıyor. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar 31 Aralık 2019 tarihine kadar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabilecekler..

Yorumlar (1)
Yunus Yücebaş 1 yıl önce
Çok güzel bir proje inşAllah gerçekleşir bende daha önce bir kere baş vurdum çıkmadı yıllardır artık bıktım kiradan ev Almak istiyorum askari ücretle çalıştığım için bir türlü Alamıyorum yüce Rabbimize Dua Ediyorum inşAllah bu sefer banada bir ev nasip olur Allah Devletimizden Razı Olsun çok kişi Ev Sahibi yapti ama ev sahibi olanların çoğude Nankörlük yapiyor sagilarim ve Sevgilerimle
10°
açık