Emlak fiyatları düşecek mi

Koronavirüs sadece Türkiyeyi değil tüm dünya ekonomilerini etkiledi. Yatırımcılar birikimlerini nakitte bekletirken kriz endişesi nedeniyle güvenli limanlardan ayrılmak istemiyorlar.

EMLAK 13.04.2020, 03:26 03.07.2021, 18:06 Gökhan A.
Emlak fiyatları düşecek mi

Koronavirüs sadece Türkiyeyi değil tüm dünya ekonomilerini etkiledi. Yatırımcılar birikimlerini nakitte bekletirken kriz endişesi nedeniyle güvenli limanlardan ayrılmak istemiyorlar. Kredi kullanım oranlarının az da olsa düşmesinin beklediği bu kriz döneminde konut-emlak fiyatları tekrar bir düşme eğilimine girer mi? Koronavirüs salgını tüm dünya ekonomisini derinden etkiledi. Öyle ki bu kritik süreçte yaşanan maddi kayıpların trilyon dolarlar seviyesinde olduğu ifade ediliyor. Bu noktada oluşan endişeler sonrası alınan ekonomi kararları ve bu kararların konut fiyatlarına etkisini analiz ettik.

Ev fiyatları düşer mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) tarafından yapılan açıklamada Mart 2020 PPK görüşmelerinin öne çekildiği ve olağanüstü toplantıda yüzde 1 oranında faiz indirimi kararı aldı. Bu faiz indirimi kararı sonrası Türkiye'de geçtiğimiz yıl aynı dönemlerde yüzde 24.00 seviyesinde olan faiz oranları Mart 2020'de yeniden tek haneli seviyeye 9.75 oranına geriledi. Koronavirüs pandemisi ile etkilenen piyasalarda emlak sektörünün nasıl çıkacağı merak ediliyor. Bu noktada vatandaşların virüsün önümüzdeki haftalarda nasıl bir ivme kazanacağına ilişkin süreç tamamlanana kadar beklemesi kuvvetli muhtemel. Nisan ayının sonunda veya mayıs ayı ortalarında virüsün etkileri azaldığında konut sektörü yeniden canlanır, ancak burada virüsün dünyadaki etki süreci öne çıkıyor. Eğer virüsün etkileri kısa vadede dünya genelinde kontrol algına alınırsa veya tamamen atlatılırsa vatandaşlar uygun kredi oranları ile ev sahibi olmaya devam edecektir. Ancak korkulan olur ve virüs etki sürecini uzatırsa konut fiyatlarında hissedilir bir değer kaybı yaşanması çok normal karşılanır.

Yorumlar (0)