Emlak Vergimi Öğrenmek İstiyorum Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi; arsa, arazi, ev ve işyeri sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü oldukları vergidir. Emlak vergisinin ödeme tarihleri her yıl Gelir İdare Başkanlığınca belirlenmektedir. Vergisini ödemek isteyenler vatandaşlar isterse tek ödeme kapatabiliyor ya da iki taksit olarak ödeyebiliyor.

EMLAK 14.05.2020, 13:53
37
Emlak Vergimi Öğrenmek İstiyorum Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi borcunun sorgulanması ve ödeme işlemleri bağlı olunan belediyeden yapılmaktadır. Emlak vergisi borcunu sorgulamak isteyen vatandaşlar E-belediye sistemi üzerinden borcunu öğrenebilir. Borç bildirimi, tahakkuk, ödeme, tahsilat gibi birçok işlem artık internet üzerinden yapılmaktadır.

Emlak vergisi; arazi, ev, bina, arsa vergisi olarak alınmaktadır. Her türlü taşınmaz maldan alınan para bedeli gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmektedir. Emlak vergisinin bedeli taşınmazın özelliklerine göre farklı miktarlarda olabilir. Hesapları kriterleri ardından kişilerin ödemekle yükümlü oldukları vergi tutarı ortaya çıkmaktadır. Taşınmazların resmi bedelleri ile gayrimenkullerin özellikleri de ödenecek olan vergi bedelinde değişiklik yaratmaktadır. Örneğin konut türüne göre evin değeri büyükşehir belediyelerinde binde 2, belediyelerde ise binde 1’i esas alınarak hesaplanır.

Emlak vergisi ne kadar konusunda kesin bir cevap almak isteyenlerin vatandaşların vergilerini sorgulaması gerekiyor. Gelir İdare Başkanlığınca belirlenen emlak vergisi taşınmazların özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Vergi ödemekle yükümlü vatandaşlar tek seferde borcunu kapatabilir ya da taksitle ödeyebilir. Vergi ödemek için verilen taksit süreleri; ilk taksit 01 Mart-31 Mayıs, ikinci taksit ise 01-30 Kasım’dır. Emlak vergisi ödeme için verilen sürelerde ödeme yapılmaması halinde aylık yüzde 1,40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Ödeme

Emlak vergisini öğrenmek isteyen vatandaşlar bağlı oldukları belediyelerin E-belediye sistemleri üzerinden vergilerini öğrenebilir ve ödeyebilir. Ancak tüm belediyeler E-belediye sistemine henüz geçmediği için ödeme yöntemlerinin farklı alternatifleri vardır. Taşınmazın bağlı olduğu belediyelerin ödeme noktalarında emlak vergisi ödenmektedir. Aynı zaman taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin banka şubelerine de ödeme yapılmaktadır.

Emlak vergisi sorgulamak isteyen vatandaşlar E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir. Emlak vergisi E-Devlet sistemi üzerinden online olarak da ödenmektedir. İnternet Vergi Dairesi hizmeti kapsamında emlak verginizi sorgulayabilir ve online olarak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ödemeniz gereken miktar ve taksit tarihleri de E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebileceğiniz bilgiler arasındadır.

Emlak vergisi ödemek isteyen vatandaşlar online olarak ödeme yapabilmektedir. E-Devlet ve E-belediye sistemleri üzerinden yapılan online ödemeler dışında ödeme alternatifleri de vardır. Günümüzde kullanılan online ödeme sistemleri şubelerde yığılma olmasının önüne geçmektedir.

Emlak vergisi ödemek isteyen vatandaşların taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödeme yapması gerekiyor. Eğer sahip olduğunu mülk ikamet ettiğiniz yerin dışındaysa ödemelerinizi bulunduğunuz adresten yapabilirsiniz. Taşınmazın ikamet ettiğiniz yerin dışında olması halinde PTT veznelerinden ödeme yapabiliyorsunuz. PTT veznelerinde ödeme yapmanız için vergi mükellef numaranızı bilmeniz gerekiyor.

Son dönemlerde kullanılan sistemlerden biri de bankalar aracılığı ile ödemelerdir. Bankaların internet şubeleri üzerinden emlak vergisini yatırabilirsiniz. Emlak vergisi ödemekle yükümlü olduğunuz kurumların bankalar ile anlaşması halinde internet bankacılığı üzerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Emlak vergisi ödemesi için internet bankacılığı ve kredi kartları kullanabiliyorsunuz. Online ödemelerin yaygınlaşması ile vatandaşlar sıra beklemeden ve yığılma olmadan ödemelerini yapabiliyor. Emlak vergisi borcunuzu öğrenmek istiyorsanız da internet üzerinden öğrenebiliyorsunuz. E-belediye ve E-Devlet sistemleri aracılığı ile borcunuzu öğrenebilir, ödeme sürelerini öğrenebilir ve borcunuzu ödeyebilirsiniz. Verilen süreler içerisinde borcun tamamını kapatmakla mükellef değilsiniz. 2 taksitle vergi borcunuzu ödeyebiliyorsunuz. Belirlenen taksit süreleri içerisinde borcunuzu ödemediğiniz takdirde her ay için 1.40 oranında gecikme zammı alınmaktadır.

Yorumlar (0)
19°
açık