Emlak Vergisi 2020 Nasıl Hesaplanır , Ne Zaman Ödenir?

Emlak Vergisi 2020 yılında nasıl hesaplanır? Emlak Vergisi Ne kadar? Ev vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi son ödeme ne zamana kadar geçerlidir? Cevap için haberimizi okuyun...

EMLAK 24.04.2020, 14:21
Emlak Vergisi 2020 Nasıl Hesaplanır , Ne Zaman Ödenir?

Emlak Vergisi Ne Demektir?

Arsa, arazi, iş yeri ve konut gibi taşınmayan, sahiplerinden alınan vergilere emlak vergisi denmektedir. Sürekliliği olan emlak vergisi bina ve arazi vergisi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Ev hanımları, işsizler ve engelliler emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar. Belediyeler için önemli bir gelir kaynağıdır, emlak vergisi ödenmediği takdir de, gecikme oranı günlük olarak hesaplanarak gecikme faizi eklenmektedir. Gecikme faizi %2 oranındadır.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Her yıl mayıs ve kasım ayında 2 eşit taksite bölünerek emlak vergisi ödenmektedir. Eğer peşin ödemek istiyorsanız, taksiti birleştirerek de ödeme yapabilirsiniz.

2020 Emlak Vergisi Son Ödeme Ne Zamandır?

1.taksit için son ödeme tarihi 31 Mayıs 2020, 2.taksit için ise son ödeme tarihi 30 Kasım 2020 son tarihtir.

Emlak Vergisi Ne Kadardır?

Gayrimenkulün türüne, bağlı bulunduğu bölgenin statüsüne ve değerine göre farklılık göstermektedir.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Farklı oranlar kullanılarak arazi, arsa, konut ve iş yeri hesaplanmaktadır. Oranlar şu şekildedir: araziler için binde bir, konutlar için binde bir, arsalar için binde üç ve işyeri için binde iki’dir. Eğer gayrimenkulün bulunduğu belediye Büyükşehir olarak geçiyorsa bu oran iki katına çıkmaktadır. İlgili olduğu yıl içerisinde gayrimenkulün rayiç değerleri üzerinden oranlar kullanılarak, on yıl içinde ödenmesi gereken tutar hesaplanmış olmaktadır. Örnek vermiş olursak 200.000 rayiç fiyatta ödenecek olan konut tutarı, 100.000x2/1000=200 olarak hesaplanmaktadır.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Ödemelerinizi, taşınmanızın bulunduğu belediyeye başvurarak gerçekleştirebilmektesiniz. Fakat belediyeye gitmeden de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemlerinizi mükellef numarasını kullanarak veyatta PTT ile havale yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz. En kolay ödeme yöntemini kullanmak istiyorsanız, belediyenizin e sistemine giriş yaparak T.C. numarası ya da sicil numarasıyla kredi kartı ödemesi olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergisi Artış Oranı 2020 Yılı İçin Nedir?

Artış oranı %22,58 olarak hesaplanmıştır. Örnek vermiş olursak 2019 yılında 200 olan vergi borcu, 2020 yılında 228,58 TL olacaktır.

Kültür Payı Nedir?

Ödeme gerçekleştirirken kültür payı adı altında bir katkı payı ödenmektedir. Kültür varlığı katkı payı hesabın da toplanan miktar, taşınmaz kültür varlıklarının değerlendirilmesi ve korunması amacıyla hazırlanmaktadır ve il özel idaresi sınırları içerisindeki belediyelere vali tarafından aktarılmaktadır ve vali tarafından harcamalar denetlenmektedir.

Kültür Payı Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi tutarının %10’u oranında tahsil edilmektedir. Örnek verirsek 200 TL vergi ödeyen konut sahibi, 20 TL’de kültür katkı payı ödeyecektir.

Emlak Vergisi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Taşınmanızın bulunduğu belediyeye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Emlak vergisi ödemek isteyen vatandaşların belediyeden alacakları başvuru formunu eksik bir şekilde doldurmaları gerekmektedir ve tapu fotokopisi, başvuran kişinin ikametgâh veya iş adresi, vergi numarası ya da T.C kimlik numarası ve binalar için yapı kullanma izni fotokopisini teslim etmeleri gerekmektedir.

Emlak Vergisinden Kimler Muaftır?

2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile, emeklilere, gazilere, şehitlerin dul eşlerine ve yetimlerine ait 200 metrekareyi geçmeyen konut için geçerlidir.

Yeni Ev Alanlar Emlak Vergisi Öder Mi?

Yeni ev alanlar 2019 yılında emlak vergisini ödememektedirler. Ancak 2020 yılında ödemeye başlamaktadırlar. Ancak belediye bildirimi 2019 senesinden yaptırmak gerekmektedir. Emlak vergi ödemelerini ilgili belediye veznelerinden, e devlet üzerinden ya da anlaşmalı bankalarla kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Yorumlar (0)