Emekli olduğumda ne kadar emekli maaşı alacağım?" Emekli olduğumda ne kadar maaş alacağım?" sorusuna nasıl cevap bulacağınız hakkında detaylar...

EYT'deki herkesten bir soru. “Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağım?” oldu. EYT'de en çok merak edilen bu sorunun cevabı SGK'nın Yıllık Gelir Hesaplama sayfasında yer alıyor. Peki bu site nasıl çalışıyor? 

Emekli maaşım ne kadar olacak diye merak edenler uzun kuyruklarda beklemek yerine internete yöneldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekliler için yeni bir emeklilik hesaplama sistemi getirdi. EYT'nin gelişiyle emeklilik hesaplayıcı robotlara olan ilgi arttı. Peki bu robot nasıl kullanılıyor?

Asgari ücret pazarlığı bu yıl farklı olacak! Asgari ücret pazarlığı bu yıl farklı olacak!

"Emekliliğim ne kadar olacak?" yazın, SGK'ya bir bağlantı gelecek. Açılan sayfada TC kimlik numarası, SGK sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı il ve doğum tarihi bilgilerinin girilmesi yeterlidir. Tüm bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra karşınıza kişisel bilgiler ekranı gelecektir. İşten ayrıldığınızda alacağınız maaşı görmek için oradaki hesapla butonuna tıklayın.

Bu sistem sayesinde emeklilik yaşına gelen veya yaklaşan kişiler ne kadar alacaklarını bilirler. Girdiğimiz detaylar ödülü tamamladı ama emekli olmayı bekliyor. SGK hesaplarına göre bugün emekli olabilseydi 10 bin 635 lira alacaktı. Emeklilik; çalışma günleri, ikramiye günleri ve miktarı gibi çeşitli kriterlere bağlıdır. Bu, SGK'da güvencesiz emekli olmanız durumunda alacağınız maaşı temsil eder.