Altın, ABD enflasyon verilerinin beklentilerin altına düşmesi ve Fed'in faiz artırım indirimi umutlarını artırmasıyla önceki seansta %2 kazandıktan sonra düştü.

Motorin fiyatları yeniden yükselişte… Motorin fiyatları yeniden yükselişte…

ABD enflasyonunun kilit göstergelerinden biri beklentilerin altına düştü ve Fed faiz artırım yolunu erteleyecek, ancak gram altın rekor seviyelerde kalırken altının onsu küresel piyasada artmaya devam ediyor.

Spot altın, Perşembe günü Ağustos ortasından bu yana ilk kez haftalık %2.4 artışla 1.800$'ın üzerine çıktı.

Kıymetli metaller, yılın büyük bölümünde agresif sıkılaştırma değerli metaller üzerinde ağır baskı oluşturduğu için geçen ay %8,3 arttı, ancak Fed'in bu gidişatı gevşetmeye başlayacağına dair iyimserlik dolar ve tahvil piyasalarını yükseltti ve getirileri aşağı çekti.

Altının küresel piyasalardaki yükselişinin ardından gram altın da rekor seviyelere ulaştı. Perşembe günü 1.080 TL'yi kırarak rekor kıran Altın Gram bu seviyede devam ediyor.

Singapur'daki ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, "Enflasyonun azalmaya başladığına dair diğer işaretler, Fed'in giderek daha az şahin olabileceğini gösteriyor. Bu, altın fiyatlarını destekleyebilir."

Çin'in sıkı virüs önlemlerini gevşetme hamlesi, Asya'nın en büyük ekonomisinin büyümeye dönebileceği ve külçenin daha fazla destek sağlayabileceği yönündeki iyimserliği ateşledi.