1 Mayıs Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Açıklanır

1 Mayısın Cuma gününe denk gelmesi ile hafta sonu 3 günlük bir sokağa çıkma yasağı gelir mi? İşte ilk gelen bilgiler.

GÜNDEM 27.04.2020, 02:45 Gökhan A.
1 Mayıs Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Açıklanır

Bu hafta kararı alınan 31 ilde 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. İçişleri Bakanlığınca yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Bakanlık tarafından 21 Nisan Salı günü yayımlanan genelgeyle, Zonguldak'ın yanı sıra büyükşehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van il sınırları içinde başlatılan sokağa çıkma yasağı, 3 günlük sürenin ardından pazar gecesi 00.00 itibarıyla sona erdi.

İçişleri Bakanlığından açıklamada, sokağa çıkma yasağının başladığı 22 Nisan Çarşamba günü saat 00.00 ile 26 Nisan Pazar günü saat 20.00 arasında kurallara uymayan toplam 35 bin 422 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığı bildirilmişti. Yine İçişleri Bakanlığından, 26 Nisan Pazar günü saat 20.00 itibarıyla 51 ildeki 2 ilçenin tamamında, bir ilçenin merkezinde, 4 beldede, 76 mahallede, 71 köyde ve 8 mezra olmak üzere 162 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulandığı, 44 ilde 177 yerleşim yerinde ise karantinanın kaldırıldığı açıklanmıştı.

Şimdi ise vatandaşların merak ettiği bir konu ise önümüzdeki hafta sonu sokağa çıkma yasağı tekrarlanacakmı. 1 Mayısın ın da cuma gününe denkl gelmesi ile 3 günlük sokağa çıkma yasağı kararı alınması bekleniyor. 3 gün sürecek sokağa çıkma kısıtlamasının salı günü açıklanması bekleniyor. Ayrıca gelen bilgiler arasında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağının uygulandığı bu 3 günde 1 Mayıs Cuma 2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günleri 3 saatlik sokağa çıkmalarına izin verileceği açıklamasıda salı günü açıklanması bekleniyor. Türkiye'de salgının kısmen kontrol altına alındığı açıklaması ile uzmanlar bazı kısıtlamaların gevşetileceğini açıklamıştı. İlk gelen bilgiler İstanbul dışında tüm büyükşehirlerde bazı yasaklar kaldırılacağı yönünde. Salgının en büyük etki gösteridiği İstanbul için ise önümüzdeki hafta sonu gelecek vaka sayıları önemli olduğu söyleniyor. Görünen o ki İstanbul dışında tüm şehirler biraz daha rahatlamış şekilde bayrama girecek.

Yorumlar (0)