100 bin personel alınacak

Koronavirüs bazı şirketlere yaradı, ünlü e-ticaret şirketi Amazon, salgın sebebiyle online alışverişe artan talebi karşılayabilmek için 100 bin yeni personel alacağını duyurdu.

GÜNDEM 17.03.2020, 16:55 03.04.2020, 13:36 Gökhan A.
100 bin personel alınacak

Dünya genelinde 8 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebeb olan ve insanların kitlesel olarak tecrit altında kalmasına neden olan salgın, Amazon’da stokların erimesine ve bazı teslimatların normalden çok daha uzun sürmesine neden oldu. ABD’li e-ticaret şirketi Amazon, virüs salgını sebebiyle online alışverişe gelen yoğun talebi karşılayabilmek için ABD’de 100 bin yeni teslimat ağı ve depo personeli alacağını duyurdu. Amazon'un Türkiye'de de personel alımı yapılacağı personel alımı sayfasında görüldü. Vatandaşlar karantina sebebi ile marketlerde ve perakendecilerdeki rafları boşaltırken hijyen ürünlerine ulaşmak için e-ticaret sitelerini kullanıyorlar, aşırı ürün talebini karşılamakta zorlanan üreticilerin en büyük dağıtım ağı ise e-ticaret şirketleri oldu.

Türkiye de ise durum pek farklı değil, e-ticaret şirketleri de bu konuda adım atacağı kesin gibi, Getir, Glovo, Yemeksepeti gibi firmalar bu konuda hazırlık yapma aşamasında, evlerde bulunan ailelerin başlıca gıda ve hijyen üzerine ihtiyaçlarını bu sitelerden karşlılaması beklenilmektedir. Ayrıca zamanını tv ve telefon başında geçiren vatandaşlar avm leri ziyaret etmektense, Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi büyü pazar sitelerinden alışverişlerini yaparak zaman geçirmekte olduğu gözlenmekte.

Uzmanlar koronavirüs salgını için, mayıs ayının ortasına kadar etkisini sürdüreceğini ve avrupa ülkelerinin tamamına yakını yaklaşık 2 ay bu şekilde hayatlarına devam edeceğini işaret etmektedirler. Çin, İran ve AB ülkelerine nazaran daha tedbirli hareket edip tehlikeyi farkeden Türkiye de ise vatandaşlar ve piyasalar 18 Martta Cumhurbaşkanı'nın yapacağı açıklamaya kilitlendi.

Yorumlar (0)