Almanya'da yankı uyandıran Tesla kararı

Enerji şirketi Tesla'nın ABD dışındaki ikinci fabrikasını Berlin yakınlarında kurma kararını aldı.

GÜNDEM 14.11.2019, 10:13 14.01.2020, 15:33
121
Almanya'da yankı uyandıran Tesla kararı

Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, bir takım değerlendirmelerde bulundu.

elektrikli araç üreticisi Tesla'nın ABD dışındaki ikinci fabrikasını Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarında kurma kararını aldığını duyurdu.

Almanya'nın  bir otomotiv merkezi olarak dünyanın en önde gelen ülkesi olduğunu ifade etti.

"Tesla, Brandenburg'a büyük bir yatırımla geldi"

Brandenburg Eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke de yaptığı yazılı açıklamada, Tesla'nın, Brandenburg'a büyük bir yatırımla geldiğine işaret ederek, yoğun görüşmeler ve iyi gerekçelerle uzun süre bunun için lobi faaliyetlerinde bulunduklarını kaydetti.

Almanya'nın en büyük işçi sendikalarından IG Metall'in yöneticilerinden Birgit Dietze ise Tesla'nın fabrika kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bu, Berlin'i endüstriyel bir yer olarak güçlendirir ve istihdam oluşturur. Bunun bir örnek olmasını umuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, şirketin ABD dışındaki ikinci fabrikasının Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarında kurulacağını açıklamıştı. Musk, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda da, "Giga Berlin" olarak anılacak fabrikada batarya, güç aktarma organları ve araç üretimi yapılacağını, üretilecek ilk otomobilin "Model Y" olacağını belirtmişti.

Fabrikanın 2021'de üretime başlaması ve 10 bin kişiyi istihdam etmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
12°
açık