Amerika ile Çin'in Korona Üzerinden Varoluş Savaşı

ABD hükümet yetkilileri, virüsün Çin'in Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde geliştirildiğini ve operasyonel güvenlikteki insanların hatası nedeniyle kaçtığını

GÜNDEM 09.05.2020, 09:01
Amerika ile Çin'in Korona Üzerinden Varoluş Savaşı

  Koronavirüs pandemisi Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki gerilimi artırdı. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti sözcüsü, bunun üretebileceği sonuçları ölçmeden covid-19'u "Çin" koronavirüsü veya "Wuhan virüsü" olarak adlandırdı. Cumhuriyetçi Parti Senatörü Tom Cotton , virüsün Wuhan'daki bir biyogüvenlik laboratuvarından kaynaklanmış olabileceğini ima ederek şüphe uyandırdı. Buna karşılık, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, kökenin "salgını Wuhan'a getiren ABD ordusu olabileceğini" söyledi. Her iki gücün de suçlamaları çaprazladığı bu verme ve almada dünyanın gerçeği bilmesi gerekir. Pekin sözcüsü, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü Robert R. Redfield'ın Amerikan Kongresi'nde ülkedeki grip ölümlerinin bir kısmının neden olabileceğini kabul ettiğini gösterdi. Tarihleri belirtmeden yeni koronavirüs. Çinli yetkili soruyor; İlk hasta ABD'de ne zaman kaydedildi? Kaç kişi enfekte oldu? Hastanelerin isimleri neler? ” Zhao Lijian, "Salgını Wuhan'a getiren ABD Ordusu olabilirdi dedi. Şeffaf olun, tarihi herkese açıklayın, Amerika Birleşik Devletleri bize bir açıklama borçludur dedi.

  Burası çok ilginç; Hong Kong gazetesine göre Güney Çin Sabah Postası, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ekim 2019'da, 100'den fazla ülkenin katılımıyla Wuhan'da düzenlenen Dünya Askeri Oyunlarına atıfta bulundu. Daha sonra, Şubat 2020'de Wuhan Enstitüsü'nden bir rapor şunları kaydetti : "12 Aralık 2019'da başlayan salgın, 26 Ocak 2020'den önce 80 ölüm de dahil olmak üzere 2.794 laboratuvar onaylı enfeksiyona neden oldu." Hipotez şu şekildedir: "Bu salgın yerel bir deniz ürünleri pazarında başladı ve 26 Ocak 2020 itibariyle 10 ülkede 33 kişinin enfeksiyonuna neden oldu."Amerika Birleşik Devletleri, Çin'in covid-19 ile bakteriyolojik bir savaş başlatmayı aklına getirdiğine, ancak virüsün kendi topraklarından kaçtığına ve durumun kontrolünü kaybettiğine inanması için uluslararası kamuoyunda Çin Hühümetini hedef haline getirdi. ABD hükümet yetkilileri, virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde (WIV) geliştirildiğini ve operasyonel güvenlikteki insanların hatası nedeniyle kaçtığını iddia ediyor. Tesisler arasında sızıntı veya sızıntı olmadan her türlü virüsü manipüle etmek ve araştırmak için en güvenli olan Asya'daki tek P4 laboratuvarı olan WIV'te geliştirilen varsayılan bir biyolojik silaha işaret ediyor. WIV, en az 1.500 çeşit virüsün çalışıldığı ve korunduğu 3.000 metrekarelik bir enstitüdür. Çok özel uzmanlık alanlarında 5 araştırma grubu vardır: Moleküler Viroloji Merkezi; Moleküler Mikrobiyoloji ve Nanobiyoloji; Bakteri ve Virüslerin Kaynakları ve Uygulamaları; Virüs Patolojisi ve Ortaya Çıkan Enfeksiyon Hastalıkları.WIV ayrıca, bilimsel işbirliği anlaşmaları yoluyla çalıştığı ve Kanada, Fransa, İngiltere, İspanya, Kenya ve Avustralya'da bulunan yüksek standartlara ve zorlu protokollere sahip uluslararası ortaklara sahiptir. Trump yönetimi, salgının yukarıda belirtilen P4 maksimum güvenlik laboratuvarında yanlışlıkla sızıntıya neden olduğuna inanıyor. Kesin kanıtlar olmasa bile, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Fox News ve Washington Post'a şunları söyledi : "ABD hükümeti içinde bu veya herhangi bir Wuhan laboratuvarının virüsün kaynağı olup olmadığı konusundaki tartışmaları körükledi." . Her iki medya kaynağı da virüsün pandemiyi başlatmak için yanlışlıkla kompleksi terk etmiş olabileceğinden bahsetti.

  Buna karşılık, Wuhan Viroloji Enstitüsü yönetim kurulundan Yuan Zhiming, CGTN kanalı aracılığıyla şunları söyledi : “Bu virüsün bizden gelmesi imkânsız. Hiçbir çalışan enfekte olmamıştır. Tüm enstitü, koronavirüs ile ilgili farklı alanlarda araştırmalar yapmaktadır. P4 laboratuvarı Wuhan'da olduğu için insanlar yardım edemezler, ilişkilendiremezler. " Yuan Zhiming, insanları spekülasyona dayanan bilgilerle kanıtsız olarak yanıltma girişimini kınadı.Sanal bir toplantıda, 17 Nisan'da Trump şüphelerini Almanya, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya ve İngiltere temsilcilerinden önce yineledi. Görüşmeden sonra Emmanuel Macron gibi bazı liderler Çin'in Financial Times gazetesi önünde krizle nasıl başa çıktığı konusunda şüphelerini dile getirdiler. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, salgının kökeni hakkında çok derinlemesine bir inceleme yapılması gerektiğini belirtti. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Dışişleri Bakanı Marise Payne de ABD'nin "pandeminin kökenleri ve yayılımı" ile ilgili bir soruşturma başlatması konusundaki yeniden yapılanmasına destekledi.Bu 3 ay boyunca, Çin hükümetini yeni bir koronavirüs tehdidine zamanında uyarı vermediği için sorgulayan farklı medya aracılığıyla medya kampanyaları etkinleştirildi. Bu tür bir aşağılama, ülkelerin covid-19 bulaşmasını içerecek şekilde borca girdiği bir dünyada çok dalgalanma yaşatıyor, milyonlarca şirket, üretim veya satış yapmadan kapanmak zorunda kaldı, tazminat istedikleri büyük kayıplar yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri, “günah keçisi” olarak çin’i öne sürdü ve şirketlerin talep ettiği milyonlarca dolarlık tazminatı ödemek için gerçek veya iddia edilen bir "sorumlu" arayışına öncülük etti. Bu yüzden Çin hedefleniyor.

Trump'ın ilk başta hastalığı hafife aldı;

  Donald Trump, pandemi tehdidini ulusal bir politika ile ele almak için çok önemli bir zaman harcadı ve valilerin her bir eyaletin durumuna göre hareket etmesini sağladı. Fakat bunda başarısız oldu ve böylece, virüs yayılması hızlandıi, Mayıs ayının başında, günde 2.000 ölümle, toplam 71.078 ölümle enfekte olan 1.204.475'i aşan salgını henüz kontrol edilemedi. Çin, Almanya ve diğer ülkelerin hastalığın kitlesel ve hızlandırılmış bir şekilde yayılmasını önlemek için uygulamaya koydukları önlemleri almadan ilk dikkatsizliğini örtmek için bir yol bulmak zorunda olan Trump'tır. Geç kaldığı gibi, Trump ihmalinin kendisine yeniden seçim yapmak istediği bir seçim yılında neden olabileceği politik maliyetin farkına vardı. Dikkatini dağıtmak için, asılsız iddiaları yaydı (kanıtlanmış sunulan bir şey daha yok) ve koronavirüsün “serbest bırakılması” nedeniyle Çin'e misilleme yapmakla tehdit etti. New York Times'a göre Beyaz Saray, Trump'ın siyasi seçim hedefleriyle uyumlu sonuçlara varmak için istihbarat servislerine baskı yapıyor; Wuhan laboratuvarının virüsün kaynağı olduğuna dair kanıt bulunduğunu iddia etmesine rağmen, bu merkezin covid-19'un yayılmasıyla ilgili olup olmadığını araştırdıklarını ancak bunların hiçbir kanıt bulunmadığını belirten ABD istihbarat servisleri tarafından reddedildi.

  Bilimsel topluluklardaki fikir birliği, yapısı nedeniyle, covid-19 " insan yapımı değildir", genetik olarak manipüle edilmemiş. Dünya sağlı Örgütü, ABD'nin şüphelerini reddetti: “Virüsün hayvansal olduğunu ve genetik manipülasyona uğramadığını gösteren kanıtlar var denildi. Birçok araştırmacı virüsün genetik özelliklerini analiz edebildi ve virüsün bir laboratuvarda inşa edildiği fikrini destekleyecek hiçbir belirti bulamadı. "Bu salgının kökenini bulmak hala bir sorundur. Şu ana kadar virüsün ne Çin'de ne de Oyunlara katılan ordudan, ne de Wuhan pazarından geldiğine dair bir kanıt yok. Öyleyse, iki güç arasındaki bu çapraz ateşi hangi nedenlerle açıklıyor? ABD neden Çin'in biyolojik savaşa gireceğini ima ediyor? Kendi düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Yorumlar (0)