AVM içerisinde yasaklara dikkat

AVM'ler açıldı fakat artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

GÜNDEM 19.05.2020, 17:33 19.05.2020, 17:52 Gökhan Alkanat
3278
AVM içerisinde yasaklara dikkat

Koronavirüs nedeniyle 2. aşamada bazı serbestlikler ele alınıp kanunlaştırıldı. Yeni kararların en önemlilerinden biri de AVM'lerin yeniden açılması oldu. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. AVM'lerde de artık eskiden olmayan kurallar geçerli. İstanbul'daki AVM'lerde artık klima da yasak.

Geçtiğimiz günlerde AVM'lerde bulunan bazı mağazalar açılmaya başladı. Bir süredir AVM'ye gitmeyen kişiler de ilk günden AVM'lere yoğun talep gösterdi. Uzmanların 'gelerekli olmadıkça gitmeyin' uyarılarına rağmen AVM'lerin önünde açılış saatinden itibaren kuyruklar oluştu. AVM'lerin önünde oluşan kuruk ve sosyal mesafe kurallarına uyulmamasının ardından İstanbul için özel önlemler devreye girdi. Bir çok alışveriş merkezinde sınırlı sayıda mağaza kepenklerini açtı, teknoloji firmalarının tamamı ise AVM ler de kapalı durumda bulunuyor.

Vatandaşlar için AVM'lerde tavsiye edilen önemler ise başlıca şunlar: Asansör yerine merdiven tercih edin, Zorunlu olmadıkça tuvaletlere girmeyin, Deneme kabinlerini kullanmayın, Yürüyen merdivenlerin bantlarını ve tırabzanları tutmayın, Sosyal mesafeye uyun, Maske Takın, Ödeme sırasında temastan sakının.

AVM’leri denetlemek için ekip kuruldu. İstanbul’da AVM’lere klima yasağı getirildi. Kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde bir kişinin virüs bulaştırma katsayısının (R0 değerinin) 1.56’ya düştüğünü ancak bölgelere göre değişiklik gösteren bu değerin İstanbul’da bir bölgede 16’ya kadar çıktığını söyledi. İstanbul’da 11 Mayıs günü ihtiyari açılış yapan AVM’ler önünde de uzun kuyruklar oluşunca yetkililer harekete geçti. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, önceki akşam Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplanarak İstanbul’daki AVM’lerde uyulması gereken kuralları karara bağladı. yüzde 100 temiz hava AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla sağlanacak.AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemelerle dağıtılacak.

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu