Başkan Trump Anketlerde Destek Bulamıyor

ABD Başkanı Trump, son günlerde salgınlara karşı mücadelede vatandaşları ve sağlık çalışanlarını “savaşçı” olarak tanımlamaya başladı

GÜNDEM 07.05.2020, 09:23
46
Başkan Trump Anketlerde Destek Bulamıyor

  ABD Başkanı Trump, son günlerde salgınlara karşı mücadelede vatandaşları ve sağlık çalışanlarını “savaşçı” olarak tanımlamaya başladı ve bu savaşçıların bazılarının ekonomiyi güçlendirmeye yardımcı olacaksa ölmesi gerekebileceğini söyledi. Washington bölgesi dışında kalan Arizona'ya yaptığı bir gezide. “Bazı insanlar kötü etkilenecek mi? Evet. Ancak ülkemizi yakında eski haline getirmemiz ve ekonomiyi hareketlendirmemiz gerekiyor. Dedi.”Trump daha önce sağlık çalışanlarını koronavirüs hastalarını tedavi etmek için güvenliklerini riske attıkları için “savaşçılar” olarak tanımlamıştı ve hemşireleri onurlandıran bir bildiri imzalarken Çarşamba günü tekrar aynı ifadesini kullandı. Aynı gün ülkenin daha fazla can kaybını kabul etmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda, Trump “umarım durum böyle olmaz, ancak durum çok iyi olabilir” dedi.“Savaşçı olmalıyız,” dedi Oval Ofis'teki masasının arkasındaki koltuğundan. "Ülkemizi yıllarca kapalı tutamayız."diye ekledi.

  George Washington Üniversitesi'nden bir halk sağlığı uzmanı Jeffrey Levi, Trump'ın insanları “ekonomiyi kurtarmak için teminat hasarı” olarak göründüğünü gösteriyor, Levi, “İyi generaller, net bir kazanç olacağını bilmeden askerlerini savaşa göndermiyorlar” dedi. "Ve burada çok erken yeniden açılmanın hem yaşamda, hem de ekonominin uzun vadeli istikrarında net bir kayıp olacağını biliyoruz dedi.Trump'ın ticareti yeniden başlatma konusundaki girişimleri anketlerde istenilen sonuca ulaşmıyor. Hükümet yeniden normal hayata dönüşe izin verse bile, birçok tüketici mağazalara, restoranlara ve diğer işletmelere girmeye istekli olmayabileceğinden, bu da etkisiz olabilir. COVID-19 sayıları, New York ve California'nın bazı bölgeleri de dahil olmak üzere, ülkenin bazı bölgelerinde düşmüş olsa da, başka yerlerde tam tersine hala yükselişte. Trump, ekonomiyi canlandırma girişimlerini seçimlerden önce bir avantaj olarak görüyor ve koronavirüs salgını başlamadan önce ulaşılan rekor düzeyde istihdam ve borsa kazanımlarından bahsediyor. Anketler sosyal mesafe kurallarına destek verse de Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “İnsanların buna dayanacağını sanmıyorum, bu sürdürülebilir değil, diye ekledi.

  Muhalefet kanadı, işletmeler yeniden açıldıkça bazı ölümlerin kaçınılmaz olduğu mesajını tekrarlıyor. Eski New York Belediye Başkanı Rudolph W. Giuliani Çarşamba günü Fox Business'a verdiği demeçte.“Amerikalılar cesur ve bununla mücadele etmek için riskle karşı karşıya kalacağız. COVID-19'un bizi yok etmesine izin veremeyiz ve eğer evde kalırsak evde kalmaya devam edeceğiz, bu bizi yok edecek ”dedi. Rudolph W. Giuliani, 11 Eylül saldırıları sırasında belediye başkanıydı ve virüsü yavaş hareket eden bir terörist saldırıyla karşılaştırdı.“Hala bazı bombalarla vurulabiliriz, ancak öncekinden daha az tehlikeli” dedi. Capitol Hill'deki diğer Cumhuriyetçiler, Harvard Global Sağlık Enstitüsü müdürü Ashish Jha, salgınla savaşmak için insanların hayatlarını feda etmenin cesaretinin olmadığını söyledi.“Bu virüsden ölen insanlar Amerikan yaşam tarzını korumak için ölmüyorlar” dedi. “Ölüyorlar çünkü hükümetlerinin bu bulaşıcı hastalığa etkili bir yanıtı yok.”Amerikalılar savaşçı olarak kabul edilirse, Trump onları koruma için gerekli test ve temas takibi olmadan savaş alanına gönderiyor.“Amerikalıları silahsızlandırdı” dedi. “Amerikan halkına bu virüsle savaşmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayamadı.”

Yorumlar (0)
22°
açık