Çin Wuhan'da Son Durum ve Yalanlama

Wuhan kentinde, yetkililerin yeni koronavirüsün ilk ortaya çıktığını söylediği canlı hayvan pazarından sadece birkaç kilometre uzakta bulunan bir laboratuvar

GÜNDEM 19.04.2020, 16:29
Çin Wuhan'da Son Durum ve Yalanlama

  Çin'in Wuhan kentinde, yetkililerin yeni koronavirüsün ilk ortaya çıktığını söylediği canlı hayvan pazarından sadece birkaç kilometre uzakta bulunan bir laboratuvar, hastalığın dünya çapında milyonlara yayılmadan ve enfeksiyona girmeden önce, hastalığın Çinin Wuhan kentinden yayıldığı ile alakalı iddaaları ve enstitüden kaynaklanan suçlamaları reddetti.

Wuhan Viroloji Enstitüsü müdür yardımcısı Yuan Zhiming;

Çinli devlet yayıncısı CGTN ile yaptığı röportajda, insanları “karıştırmak” için tasarlanmış bir “komplo teorisi” olarak iddiaları reddetti. Tesisteki bilim adamları, son haftalarda Wuhan laboratuvarı ile ilgili spekülasyona neden olan yarasalar kaynaklı koronavirüsler üzerinde araştırma yapıyorlar.Enstitü'den herhangi biri, geçen yıl sonunda Çin'de ortaya çıkmasından bu yana küresel salgını ilk kez tartıştı.“Viral çalışma yürüten insanlar olarak, enstitüde ne tür bir araştırma yapıldığını ve enstitünün virüsleri ve örnekleri nasıl yönettiğini açıkça biliyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu virüsün bizden gelmesi ve yayılması mümkün değil, ”dedi Yuan.Fransa, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim almış bir mikrobiyoloji ve biyoteknoloji uzmanı olan Yuan, aynı zamanda, dünyadaki dalgalanmaya benzeyen insan yapımı bir koronavirüsün insan zekâsının kapsamı dışında olduğunu belirtti.

Çin hükümeti uzun zamandır laboratuvarın bilinçli suçlanacağını bilerek suçlamaları reddetti ve neredeyse virüs başlangıcında hemen Wuhan şehrindeki canlı hayvan pazarını virüs kaynağı olarak işaret etti. Ancak hastalık dünya çapında 156.000'den fazla insanı öldürdüğü için bu teori hakkında birkaç soru gündeme geldi.Son haftalarda, Başkan Trump, salgının başlangıcında Çin'i ve şeffaflık eksikliğini suçladı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Wuhan'daki laboratuvar hakkındaki teorileri kabul ediyor gibiydi.Yani hedef gösteriliyordu ve destek bekleniyordu.Peki Fransız Nobel ödüllü Bilim insanı corona virüs ile alakalı yaptığı açıklamada,virüsün içinde Aids parçacıkları bulunduğunu ve bunun doğal yollarla değil ancak labaratuar ortamında oluşturulabileceği kafalarda soru işaretlerine neden oldu.Pompeo Fox News'e “Canlı hayvan pazarının olduğu yerden birkaç kilometre uzakta Wuhan Viroloji Enstitüsü olduğunu biliyoruz,” dedi. "Hala öğrenilecek çok şey var. ABD hükümeti bunu çözmek için gayretle çalışıyor."diye bilgi verdi.

Bakalım önümüzdeki günlerde daha neler yaşayacak ve öğreneceğiz.İyi analiz etmek lazım ve doğru bilgi almak lazım.Bill Gates in ortalarda olmayışı ve Amerika’da zenginlerin nerde olduklarının bilinmeyişide kafalardaki soru işaretlerini çoğaltıyor.

Yorumlar (0)