Covid-19 ve İş Hayatının Tekrar Yapılandırılması

İş dünyası zor zamanlardan geçiyor, bu nedenle kötü kararlar alarak, işçilere kurumsal kararlar vermek zorunda değilsiniz.Bunu herkes için en az zararlı şekilde

GÜNDEM 17.05.2020, 01:59
29
Covid-19 ve İş Hayatının Tekrar Yapılandırılması

Covid-19 ve İş Hayatının Tekrar Yapılandırılması

  İş dünyası zor zamanlardan geçiyor, bu nedenle kötü kararlar alarak, işçilere kurumsal kararlar vermek zorunda değilsiniz. Bunu herkes için en az zararlı şekilde nasıl yapacağınızı bilmelisiniz. Bilemiyorsanızda araştırıp bunu hem kendiniz hemde beraber çalıştığınız iş arkadaşlarınız için en uygun hale getirebilirsiniz.

İnsanların pozisyonları ne olursa olsun, yâda nerede yaşarlarsa yaşasınlar,  bu krizle başa çıkabilen bir ekonomiden hoşlanıp hoşlanmadıkları, günlerce kapalı ortamda kalmaları, keder ve korku duygularıyla ve ne olacak düşüncesi ile şaşkına dönüyorlar. Birçok lider, kendi korkularına, iş krizlerini yöneten aile ve kişisel sorunlarına katkıda bulunur. Ve en kötü senaryolardan biri işin yeniden yapılandırılmasını veya tüm faaliyetlerin sonlandığını insanlara iletmektir. Bu süreci başarılı bir şekilde çözmek için, ekipler ve temsil ettikleri şirketler için uygun gördükleri kararları duygusal olarak hazırlamalıdırlar.

En kısa zamanda karar verin ve konuşun;

Kötü haberi iletme zamanı ertelemenin bir anlamı yok. Aldatmaca, huzursuzluk, söylentiler ve acabalar çalışanlar içinde daha büyük riskler taşır. Kötü bir iş durumunun bildirilmesi gerektiğine dair kesin karara zaten sahipseniz, mümkün olan en kısa zamanda bir toplantı yapmanız  ve mümkünse yüz yüze konuşmanız gerekir.

Konuşmayı hazırlayın.;

Nasıl ve ne iletişim kuracağımızı, ne ile alakalı sıkıntılar olduğunu açıklamayı prova etmeliyiz. Gerekli noktaları içeren bir senaryo yazın ve her zaman en zor olanla başlayın. Ezberlemek gerekli değildir (bazı destekleyici notlarınız olabilir), ancak zor zamanlarda kafa kafaya, kendi dilimizle, dürüst, basit ve açık bir şekilde açıklamamız gerekir.

Reaksiyonları tahmin edin;

Olabilecek her şeyi tahmin etmek bizi şaşırtacak ve farklı olayları öngörebileceğiz. Dolayısı ile sorulacak sorulara daha hazırlıklı cevaplar verebileceğiz.

Kendini tut;

Başkalarının sakin olmasını istiyorsak, ayna etkisinin çalışması için dinginlik göstermek gerekecektir. Duygularımız üzerinde iyi bir kontrole sahip olmak gerekir ve bu önce birbirini tanıyarak ve sonra eğitim ile elde edilir. Liderin rolü şirketi temsil etmek ve yerleştirildiği topluma hizmet etmektir. Bazen kimsenin sevmediği fakat onarılamaz olan zor kararlar almanız gerekir. Kötü haberleri bildirme konusunda kötü hissetmek normaldir, ancak bu işinizin bir parçasıdır.

Empatik yapın;

İnsanlar bizim için önemlidir ve bunu her zaman nasıl aktaracağımızı bilmeliyiz. Sadece uygun duygusal kelime becerileri ile değil, aynı zamanda yeterli beden dili ilede buna katkıda bulunmalıyız. Kendinizi başkasının yerine koymak, nasıl hissettiklerini anlamak, onlara dikkat etmek ve onlarla zaman geçirmek, duygularını anlamak önemlidir. Bir lider kaçmaz, ancak ihtiyaç sahiplerine duygusal destek sağlamayı, endişelerine cevap vermeyi, acılarını, öfkelerini ve öfkelerini nasıl ifade ettiklerini duymayı bekler.

Bilgi verin;

Durum hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek, kararın neden verildiğini ve ne olacağını açıklamak, anlaşmalara açık olmak, tüm soruları cevaplamak (şu anda veya cevap arama sözü ile), önerileri dinlemek, teklifleri analiz eder ve alternatifleri değerlendirir.

Asla yalan söylememeliyiz, ama geleceğe yönelik umut vermeliyizki pozitif çalışma yaşamına devam edelim.

Yorumlar (0)
22°
açık