Dünya Sağlık Örgütünden Dezenfektan Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen dezenfektan formülasyonlarına 30 saniye boyunca Sars-Cov-2 virüslerini maruz bıraktı ve başarı gösterdi.Detaylar haberde

GÜNDEM 17.04.2020, 18:24 17.04.2020, 19:09
Dünya Sağlık Örgütünden Dezenfektan Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü Dezenfektanları Yeni Koronavirüs SARS ve Cov-2'ye Karşı Test Etti

Test edilen dezenfektanlar, eczaneler tarafından hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabilen ve mevcut dezenfektan eksikliğini hafifletmeye yardımcı olan Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formülasyonlardır. Doğru kullanıldığında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen alkol bazlı el dezenfektanları, Moleküler ve Tıp Bölümü'nden Profesör Stephanie Pfander tarafından yönetilen uluslararası bir araştırma ekibi tarafından onaylanan yeni korona virüs Sars-Cov-2'ye karşı etkilidir. Ruhr-Universitat Bochum'da (RUB) viroloji. Emerging Infectious Diseases (Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar) dergisi, ilgili makaleyi 13 Nisan 2020 tarihli çevrimiçi baskısında yayınladı.

Dezenfeksiyon için 30 saniye yeterli

Araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen dezenfektan formülasyonlarına 30 saniye boyunca Sars-Cov-2 virüslerini maruz bıraktı. “Bu zaman aralığı el dezenfektanları için öneriler temel alınarak seçildi,” diyor Stephanie Pfander.

Daha sonra ekip, hücre kültürü tahlillerinde virüsleri test etti ve kaç virüsün bulaşıcı olduğunu analiz etti. Stephanie Pfander sonuçları özetlerken “Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen her iki formülasyonun da virüsü 30 saniye sonra yeterince inaktive ettiğini gösterdik”. Ayrıca, bu sadece Dünya Sağlık Örgütü çözümleri için geçerli değildir, daha ziyade ana bileşenleri, alkoller etanol ve izopropanol de virüsün yeterli inaktivasyonunu gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formüller;

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen 2 çeşit formül var şuan için;

Dezenfektan 1 hacimce yüzde 80 etanol, hacimce 1.45 gliserin ve hacimce yüzde 0.125 hidrojen peroksitten oluşur.

Dezenfektan 2 hacimce yüzde 75 izopropanol, hacimce yüzde 1.45 gliserin ve hacimce yüzde 0.125 hidrojen peroksitten oluşur.

Alman Yetkililer Eczanelerin Dünya Sağlık Örgütü formülasyonlarını üretme ve satma izni verdi

Alman hükümeti tarafından 4 Mart 2020 Çarşamba günü altı ay geçerli olacak Alman Uyuşturucu Kanunu'nda yapılan değişikliklerin ardından izopropanole dayanan Dünya Sağlık Örgütü formülasyonu bu dönem için onaylandı. Sonuç olarak, eczanelerin mevcut formülasyonu dezenfektan sıkıntısını hafifletmek için üretmesine ve satmasına izin verildi.

Kaynak: “Şiddetli Akut Solunum Sendromu Coronavirüs 2'nin Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Önerilen El Ovması Formülasyonları ve Alkollerle İnaktivasyonu” Annika Kratzel, Daniel Todt, Philip V'kovski, Silvio Steiner, Mitra Gultom, Tran Thi Nhu Thao, Nadine Ebert, Melle Holwerda, Jörg Steinmann, Daniela Niemeyer, Ronald Dijkman, Günter Kampf, Christian Drosten, Eike Steinmann, Volker Thiel ve Stephanie Pfaender, 13 Nisan 2020. Emerging Infectious Diseases (Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar) dergisi, ilgili makaleyi 13 Nisan 2020 tarihli çevrimiçi baskısında yayınladı.

Yorumlar (0)