Dünyada Koronavirüs Son Durum Nedir?

Yunanistan, Avusturya ve Almanya, Mart ayından bu yana kapalı olan ortak sınırlarında 15 Haziran'dan itibaren serbest dolaşımı yeniden izin verileceği konusunu

GÜNDEM 14.05.2020, 15:17
Dünyada Koronavirüs Son Durum Nedir?

Latin Amerika 400.000 koronavirüs vakasını aşarken, Avrupa hala koronavirüse karşı güven vermiyor.
  IMF, Avrupa Birliği'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'sının% 10'undan fazlasını ve istihdamın neredeyse% 12'sini temsil eden turizme bağımlılığın, koronavirüsün İspanya, İtalya ve Yunanistan ekonomileri üzerindeki ekonomik etkisini artıracağı konusunda uyardı.Avrupa, Çarşamba günü dünyada 292.000'den fazla ölü bırakan koronavirüs pandemisi karşısında ilerici ve temkinli güven eksikliğiyle ilerlemeye devam ederken, Latin Amerika ve Karayipler son saatlerde 400 Bin vakayı aştı.Avrupa Komisyonu, bu yaz Turizm ile alakalı olarak, Çarşamba günü yaptığı görüşmede, Avrupa Birliği'nin (AB) iç sınırlarının "kademeli" ve "ayrım gözetmeksizin" yeniden açılması ve kazançlı yaz kampanyasını kurtarmayı amaçlayan bir girişim olan güvenli turizm için önerilerini sundu.Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, "Normal bir yaz olmayacak, ancak hepimiz üzerimize düşeni yaparsak, evde sıkışıp kalmış veya turizm endüstrisi için tamamen kaybolan bir yazla yüzleşmek zorunda kalmayacağız." dedi.
Brüksel tarafından öngörülen 3 aşamalı planlama şu şekilde;
Birincisi, sınırların "zorunlu olmayan" yolculuğa kapanmasıyla işaretlenmiş olan mevcut plan olacaktır. 
İkincisi, Komisyon, benzer ve iyileştirici bir sağlık durumuna sahip ülkeler ve bölgeler arasındaki kısıtlamaları kaldırmayı önermektedir.
Son aşama, Avrupa Schengen serbest dolaşım alanı içindeki tüm sınır kontrollerinin kaldırılmasına yol açacak. 


  Yunanistan, Avusturya ve Almanya, Mart ayından bu yana kapalı olan ortak sınırlarında 15 Haziran'dan itibaren serbest dolaşımı yeniden izin verileceği konusunu planladıklarını zaten duyurdular. 
Almanya, o tarihten itibaren tüm sınırlarını yeniden açmayı planladığını belirtti.
Fransa ve İspanya'da, nüfusu bitkin bırakan ve ekonomileri felç olan haftalarca süren evlere kapanışdan sonra diğer kısıtlamalar kaldırıldı. Fransız çocukların bir kısmı okullarına dönebildi ve bazı plajlar gelecek hafta sonu yürüyüş ve spor için açılabilir.
İspanya'da, birçok insan sıkı hijyen ve sosyal uzaklaşma önlemleri ile barlara dönmekten mutlu oldu.Bununla birlikte, İspanyol yetkililer Salı günü yurt dışından gelen insanların 14 günlük karantinaya girmeleri gerektiğine karar verdiler.
  Resmi kaynaklarla dengeye göre, 292.000'den fazla ölüme neden olan ve 4,2 milyondan fazla insanı enfekte eden küresel bir sağlık felaketiyle karşı karşıya kalan tüm ülkeler, sağlık önlemleri ile ekonominin canlanması arasında bir dengeyi bulmaya çalışıyor. Bu benzeri görülmemiş bir kriz.Bu anlamda, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2020 yılında gayri safi yurtiçi hâsılada (GSYİH)% 3,5 düşüşle koronavirüsün Orta ve Doğu Avrupa ekonomileri üzerinde "büyük" bir etkisi olacağını öngörüyor.
ABD'den uyarı ;
  Beyaz Saray baş Dr. Anthony Fauci, covid-19'un 82.000'den fazla ölüme neden olduğu ülke olan ABD'deki erken ekonomik canlanmanın potansiyel "çok ciddi" sonuçlarına karşı Salı günü bir uyarı yayınladı.Günlük denge Salı günü ABD'de tekrar yükseldi ve 24 saat içinde yaklaşık 1.900 kişi öldü.Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Los Angeles County'deki sağlık yetkilileri, önlemlerin "dramatik bir değişiklik" olmadığı sürece Temmuz ayının sonuna kadar yürürlükte kalacağını söyledi.Beyaz Saray'ın kendisi salgından etkilendi: ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, yardımcılarından biri olumlu test ettikten sonra Başkan Donald Trump'tan "birkaç gün" uzaklaşmaya karar verdi.
 

Yorumlar (0)