Elon Musk ve Mark Zuckerberg’den Koronavirüs Açıklaması

Elon Musk ve Mark Zuckerberg virüsü kontrol etme savaşında radikal olarak farklı tutumlara sahip  olsalarda, iki teknoloji kralı da farklı tepkiler gösteriyor.

GÜNDEM 04.05.2020, 09:10
Elon Musk ve Mark Zuckerberg’den Koronavirüs Açıklaması

  Dünya'nın Koronavirüs ile mücadele ettiği bu dönemde,farklı sektörlerde olsa da teknoloji olarak ön saflarda bulunan şirketlerin karantinaya bakış açılarını merak eden çok kimse olduğu aşikar.Kimi iş insanlarıı, ekonomik olarak nerde durması gerektiğini bu haberlerden aldıkları bilgiler sayesinde belirliyorlar.Dünya bu zenginlerin her hareketini, her konuşmasını merak ediyor ve yönünü bu şekilde saptayan ve ne yapacağına karar veren çok kişi var.Geçtiğimiz hafta içinde 2 teknoloji devi ayrı ayrı koronavirüs ile alakalı fikirlerini piyasa ile paylaştı.Bunlar Teslanın ve Facebook un patronları, Elon Musk ve Mark Zuckerberg.Bakalım Dünyanın en güçlü şirketlerinin sahipleri önümüzdeki döneme nasıl bakıyor!

Elon Musk ne dedi ?

  Son birkaç haftadır, Tesla'nın kurucusu giderek daha olumlu bir şekilde tweet atıyor.Önce koronavirüs tehdidi hakkında şüpheciliği dile getirdi. Sonra onunla savaşmak için aşırı tedbirler uygulandığını düşünerek gördüklerini kınadı. California'daki karantina, Musk’ın Fremont'taki ana üretim tesisinin kapatılması anlamına geliyordu ve Musk, tesisin yeniden açılmasını istiyor. Musk, Çarşamba günü tweet attı ve devletin yardım kısıtlamaları hakkında bir rapor ekledi.Açılış konuşmasında Musk virüsten bahsetmedi. Ancak sorulara yanıt olarak, Kaliforniya'nın sakinlerin evde kalma emrini eleştirdi:“Evlerini terk edemeyeceklerini ve eğer yaparlarsa tutuklanacaklarını söylemek faşist. Bu demokratik değil. Bu özgürlük değil. İnsanlara lanet özgürlüklerini geri vermek zorundalar, dedi. Karantinanın uzatılmasının "evlerindeki insanları tüm anayasal haklarına zorla hapsetmek" olduğunu söyledi.“İnsanların özgürlüklerine bu korkunç ve yanlış bir şekilde saygı göstermemek, insanların ABD'ye bu ülke için geldiği veya bu ülke için inşa ettiği şey değil” dedi.19 Mart'ta Musk, Çin'de yeni bir vaka olmadığını ekleyerek şunları söyledi: "Mevcut eğilimlere dayanarak, Nisan sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde sıfıra yakın yeni vakalar olacak."Fakat 30 Nisan itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir milyondan fazla koronavirüs vakası ve yaklaşık 60.000 ölüm meydana geldi.

Elon Musk ve Mark Zuckerberg virüsü kontrol etme savaşında radikal olarak farklı tutumlara sahip  olsalarda, iki teknoloji kralı da farklı tepkiler gösteriyor.

Mark Zuckerberg ne dedi ?

  Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in analistlerle yaptığı konferans görüşmesinde dili Musk kadar sert değildi. Ancak, Tesla patronunun görüşüne zıt bir görüş sundu. Normale dönme telaşının, hem halk sağlığı, hem de ekonomi için çok kötü bir fikir olduğunu söyledi."Karantinalarda büyük sosyal kısıtlamalar olsa da, bulaşma oranları çok düşük seviyelere düşmeden önce belirli yerleri çok hızlı bir şekilde yeniden açmanın, gelecekteki salgınların yayılmasına yardımcı olacağını ve uzun vadede sağlık ve ekonomik sonuçları kötüleştireceği konusunda endişeliyim."Zuckerberg'in bu pozisyonu benimsemesinin daha kolay olduğu söylenebilir çünkü sektörel olarak personelini evden çalıştırmakta fazla sıkıntı yaşamıyacağı aşikar.Fakat Tesla personeli arka bahçelerinde araba üretmeyeceklerdir.Sosyal medya şirketi reklamcılıktaki düşüşten endişe duyabilir, ancak durgunluğu havalandırmak konusunda, eski medya şirketlerinden çok daha iyilerdir.Şubat ayından bu yana sadece ılımlı bir düşüş kaydeden hisse fiyatı bunu yansıtıyor.

  Tesla'nın eylemleri, yer çekimine meydan okumaya devam ediyor.Ana fabrikası kapalıyken, elektrikli arabaları daha az cazip hale getiren düşük bir petrol fiyatının ve görünüşe göre kendini kontrol edemeyen bir yönetici müdürün yatırımcıların kaçabileceğini düşünebilirsiniz. Ama hayır. Hisse senetleri zaten rekor bir seviyeye yükseldi ve en son sonuçlardan sonra dolar değerinde daha da artması bekleniyor. Bu, geçen yıl yaklaşık 7.7 milyon otomobil satan ABD devi GM'den neredeyse dört kat daha fazla. Bütün bunlar Musk'ın emeğinin meyvelerinden zevk almanın eşiğinde olabileceği anlamına geliyor. Şirketin değerini artırmak için belirlenen hedeflere ulaşma yolunda ilerliyor ve bu da ona hisse senedi opsiyonlarında yaklaşık 740 milyon ABD doları kar etme fırsatı verecek.

Türkçede bir deyim vardır.Filler tepişir Çimenler Ezilir.Büyük medya grupları ve dünyanın en zenginleri tepişiyor.Aman çimen olmayın dikkatli olun. 

Yorumlar (0)