Korona Virüs İtalya'da Salgın'da Son Durum

Son zamanlarda toparlanan Veriler İtalya'daki pandemik eğrinin düşüş eğilimini doğrulamaktadır.Krizin en kötü anlarında günde yaklaşık 1000 ölümün

GÜNDEM 02.05.2020, 09:44
21
Korona Virüs İtalya'da Salgın'da Son Durum

  Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve toparlanan Veriler İtalya'daki pandemik eğrinin düşüş eğilimini doğrulamaktadır. Krizin en kötü anlarında yani Mart ortalarında günde yaklaşık 1000 ölümün covid-19 ile kaydedildiğini biliyoruz. Buna ek olarak, tedavi edilen hasta sayısındaki artış, zaten toplam enfeksiyon sayısından 78.249 kişiyi temsil ediyor, dünden 2.304 daha fazla. En çok etkilenen bölge hala 76,469 enfeksiyon ve 13,860 ölüm kayıt edilen ülkedeki pandeminin merkez üssü olan Lombardiya'dır.

  25 Nisan'dan beri salgın hastalığın en çok çarptığı ikinci bölge olarak Emilia-Romagna'yı aşan Piedmont'a da odaklanılıyor. İtalyada, son günde covid-19 ile 269 ölüm eklendi, ancak hasta sayısı düşmeye devam ediyor. Şu anda virüsle hasta olan kişi sayısı 100.943'tür, bu da son 24 saatte 608'lik bir azalmayı temsil eder, böylece hastanelerdeki baskıyı hafifletir. Bunlardan 17.569 kişide semptomların olduğu kabul ediliyor, 1.578 hasta yoğun bakımda ve büyük çoğunluğu, 81.798 kişi, yani toplamın% 81'i evlerinde asemptomatik izole şekilde kalıyor. İtalya’daki krizin kaynağı, 21 Şubat'ta, ilk dağılan enfeksiyonla birlikte, bu ülkede 207.428 enfeksiyon kaydedildi.Bu verilerle İtalya, imalat ve inşaat sektörlerinin devam edeceği 4 Mayıs Pazartesi günü başlayacak aşamalı açılışına hazırlanıyor. Her ne kadar akrabalarını ziyaret etmek veya spor yapmak için dışarı çıkabilecek olsalar da, daha önce sadece sağlık, iş ve nihai acil durumlar için mümkün olduğunca dışarı çıkanlar sınırlı kalacak.18 Mayıs'tan itibaren müzeler, kütüphaneler ve perakende satış yerleri yeniden açılacak ve 1 Haziran'da, maskesini her zaman takan, güvenlik mesafelerini koruyan ve kalabalıktan kaçınan, barlar, restoranlar ve kuaför salonlarının tekrar aktif hale geleceği konuşuluyor. Hükümet, Pazartesi günkü ilk açılışlarla 4,5 milyon işçinin sokaklara çıkacağı düşünülerek, belediyeler ve  toplu taşıma araçları için güvenlik protokolleri hazırlıyorlar. Fikir ayrılıkları olsada bölgelerin raporladığı verilere dayanarak, azami dikkatle ve yavaşça hareket edilmesine rağmen, birçok iş insanı ekonomiye daha fazla zarar vermemek için üretimin yeniden başlamasında daha fazla hızlı hareket edilmesi gerektiğini savunmaktadır.

  Dünyanın bu şekilde etkilendiği bir salgında ayakta durabilmek için, gerekli girişimlerin yerine getirilmesi ve acil olarak ülkelerin tekrar kontrollü şekilde üretime geçmesi, normal hayat standartlarına geri dönüşün hızlanması, tüm Dünya halklarına psikolojik bir ferahlama getirecektir.

Yorumlar (0)
21°
az bulutlu