Koronavirüs izolasyon takip uygulaması başladı

Koronavirüs izolasyon takip uygulaması başladı. Pandemi İzolasyon Takip Projesi aktif şekilde kullanılmaya başlandı. Proje kapsamında izolasyon kurallarına uymayan kişilerin cep telefonuna mesaj gönderilmeye başlandı.

GÜNDEM 09.04.2020, 18:39 Gökhan A.
Koronavirüs izolasyon takip uygulaması başladı

Koronavirüs izolasyon takip uygulaması başladı Pandemi İzolasyon Takip Projesi uygulanmaya başladı. Proje kapsamında izolasyon kurallarına uymayan kişilerin cep telefonuna mesaj gelecek. İhlale devam eden vatandaşlar ceza ile karşılaşabilecek. Sağlık Bakanlığı'nın covid-19 salgınının hastaların izolasyonu ve azaltılması için geliştirdiği ''Pandemi İzolasyon Takip Projesi'' (İTP) uygulanmaya başladı. Proje ile pozitif vakaların izolasyon kuralına uyup uymadıkları takip ediliyor. Covid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ettiği takdirde telefonlarına "İzolasyon bölgenizin dışına çıktığınız tespit edildi. Herkesin iyiliği için lütfen evinizde kalmaya devam edin" mesjaı geliyor.

Uygulama nasıl çalışıyor

Bu uuygulama kapsamında izolasyona riayet etmeyenlerin uyarılacağına dikkat çekilen açıklamaya göre, proje ile koronavirüs riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse telefonlarına uyarı mesajı gelecek. Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.

Önce ikaz sonra ceza gelecek

Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak. Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

Yorumlar (0)