Koronavirüs Sebebi ile Okullar Ne Zaman Tatil

Koronavirüsün tüm dünyada yayıldığı ve önlem alınmaz ise tehlikeli boyutlara geleceği yönündeki bilgiler sebebi ile bir çok avrupa ülkesin de okullar ve toplu gösteriler iptal edildi.

GÜNDEM 11.03.2020, 16:04 14.04.2020, 20:25 Gökhan A.
Koronavirüs Sebebi ile Okullar Ne Zaman Tatil

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yapacağı istişareler sonucun da Milli Eğitim bakanı ile birlikte açıklama yapması bekleniyor. Ülkemiz de bildirilmiş sadece tek vaka bulunmakla birlikte okullarımızda çocuk sağlığını gözetmek amacıyla yoğun tedbirler alınmaya başladı. Tüm okullar ve kampüsler düzenli olarak dezenfekte edilmekte ve tüm öğrencilere enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi konusunda bilgilendirme yapılmakta, okulların tüm personelleri bu konuda hassasiyetler çalışmaktadır.

Ülkemizde eğitime ara verilmesi kararı çıkması halinde distance learning (uzaktan eğitim) metdoduyla online olarak öğrencilerin öğretmenleri ile eğitime kesintisiz devam etmesi sağlanacaktır. Nisan ayında yapılacak 1 haftalık ara tatilin 2 hafta olarak önümüzdeki hafta dan itibaren değerlendireleceği konuşulanlar arasında. 

Milli Eğitim bakanlığı (MEB) değerlendirmeleri hızlanan ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde bilgi alışverişi yapılmakta, gerekli tedbirlerin tam da olması gereken şekilde alacağı düşünülmektedir. Şu zaman kadar koronavirüs sebebi ile 0-30 yaş arasında can kaybı bir kaç kişi ile sınırlı kalmıştır. 30-50 yaş arası insanların ise bağışlıklığı kronik bir hastalığının olup olmamasına bağlı, 50 yaş üzeri insanların ise maksimum önlem alması gerekmektedir. Görselde gözüktüğü üzere 0-9 yaş arası hiç can kaybı yaşanmamıştır.

Görsellerdeki istatistikler 11 Mart 2020 tarihlidir.

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs e karşı ise en başarılı ülkeler, Türkiye, Bosna Hersek, Azerbaycan olmuştur. Gerekli önlemleri almayan bir çok gelişmiş ülkedeki durum ise aşağıda vereceğimiz görseldeki gibidir. İtalya, Fransa, Almanya, İsrail, ingiltere ve Amerika gibi ülkeler salgının etkisine çoktan girmiş bulunmaktadır. Yaşlı nüfusunda çok olmasının etkili olduğu bu istatistikler her geçen gün güncellenmektedir.

Görsellerdeki istatistikler 11 Mart 2020 tarihlidir.

En başından itibaren başarılı bir şekilde covid 19 virüsüne karşı gerekli önlemleri alan ve almaya devam eden ülkemizden 13 devlet yardım istemiştir. Hem ülke içinde hemde komşu devletler ve kendisinden yardım isteyen devletlere kucak açak Türkiye dünyaya örnek olmaktadır. 

Koronavirüs nedir: 

Dünya üzerinde ilk kez 1950’li yıllarda görülen covid19 olarak isimlendirilen virüs, koronavirüs ya da coronavirüs adıyla biliniyor. Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. 400'den fazla coronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4'ü insanlarda hastalığa yol açıyor. 

Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen coronavirüs (koronavirüs) daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptandır. Soğuk algınlığına benzer bir tabloyla ortaya çıkan coronavirüsün (koronavirüs) 2020’de çok ağır tablolarda seyrettiği bilinmektedir. Coronavirüs salgını şu anda pek çok ülkenin ortak sorunlarından birisi olmuştur. Çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı bu virüsün yeni çıkan hali oldukça ağır ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Coronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerdedir. Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilir.. 

Yorumlar (0)