Köyüne dönene devletten 100 bin TL hibe!

Devlet, çiftçiliği arttırmak için köyüne dönüp Tarım'la ilgilenen vatandaşlarına 100 bin tl'lik destek vereceğini açıkladı.

GÜNDEM 04.01.2020, 13:19 05.01.2020, 19:14 Vedat
106
Köyüne dönene devletten 100 bin TL hibe!

Üretimde verimliliği ve kaliteyi arttırmak için köyüne dönene 100 bin tl'lik destek verecek. Kırsal'da yaşamayı taahüt eden,tarım,hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren yüksekokullar veya üniversite mezunlarına 100 bin lira hibe edecek. Bakanlık genç çiftçi projesinin  sona ermesinin ardından bu defa ‘Uzman Eller’ projesiyle gençleri kırsalda üretim yapmaya yönlendirecek. 23.12.2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile hayata geçirilecek.

İLK NEREDE FAALİYETE GÖSTERECEK

Mardin,Amasya,Düzce ve İzmir'de uygulanacak bu projeden yararlanabilmek için  hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimine, depolanmasına ve paketlenmesine yönelik olacak. Bu doğrultuda tarım hayvancılık,ormancılık,su ürünleri vb. sektörde desteklenecek.Gençlerin kalacak yerlerini devlet ayarlayacak kırsal'da kerpiç ev kalmayacak arazi'nin yanına konutlar yapılacak.

DEVLET'TEN BÜYÜK DESTEK

Tarım Bakanlığı 48 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri için 1,1 milyar, arıcılık ve kanatlı projeleri için 182 milyon lira, bitkisel üretim projeleri için ise 134 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 433 milyon lira hibe desteği verdi.Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arazi dağıtım projeleri kapsamında bugüne kadar 16 bin 151 çiftçi ailesine hazine arazisi dağıtıldığını bildirdi.

Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada "Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Aydın, Ankara, Yozgat, Iğdır, Kayseri, Kırklareli, Tekirdağ ve Çankırı olmak üzere toplam 15 ilde, 38 ilçede, 199 köy ve kasabada 1 milyon 43 bin 620 dekar hazine arazisini 16 bin 151 çiftçi ailesine çiftçilik yapmak şartıyla dağıttık" ifadelerini kullandı

PROJEDEN NASIL YARARLANILIR ?

Projeden yararlanmak isteyenler ön başvurularını https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr web sitesi üzerinden yapabilecek, başvurular 40 gün sürecek. Kesin başvurular, girişimcinin ikamet ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu bakanlık il müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilecek.Hibe ödemesinin yapılabilmesi için proje yatırımının tamamlanmış olması gerekecek.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu