Obama'dan Trump Yönetimine Tam Bir Kaotik Felaket Eleştirisi

Cuma gecesi, eski Hükümet yetkilileri ve üst düzey bürokratlar ile yapılan özel bir telekonferans sırasında eski Başkan Obama, Beyaz Saray'ın Covid-19 salgını

GÜNDEM 12.05.2020, 02:53
36
Obama'dan Trump Yönetimine Tam Bir Kaotik Felaket Eleştirisi

  Cuma gecesi, eski Hükümet yetkilileri ve üst düzey bürokratlar ile yapılan özel bir telekonferans sırasında eski Başkan Obama, Beyaz Saray'ın Covid-19 salgını karşısında, durumla nasıl başa çıktığını ile alakalı sert bir şekilde eleştiride bulundu. Barack Obama, önümüzdeki dönemde Demokratların adayı olan aynı zamanda kendi başkanlığı döneminde eski Başkan yardımcısı olarak görev yapan Joe Biden ile alakalı yapılan telekonferans esnasında Covid-19 Salgını karşısında ABD başkanı Donald Trump'ın yönetimini ile alakalı düşüncelerini paylaştı.

  Bu düşünceler Hali hazırda Başkan olan Donald Trump’ın hiç hoşuna gitmeyeceği aşikâr. Eski Başkan Barack Obama, şuan yaşanılanları Tam bir Kaotik Felaket Olarak Değerlendirdi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti. Başlangıçta Yahoo News tarafından bildirilen ve daha sonra içeriğine ABD ajanslarına ve medyaya katılan kişiler tarafından onaylanan çağrıda Obama, "Bu, en iyi hükümet için bile kötü olurdu." Eski cumhurbaşkanı bunun Demokrat Parti başkanı Joe Biden'ı desteklemek için kampanyaya tamamen katılmayı planlamasının nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Bu bir sonraki seçim çok önemli çünkü sadece belirli bir bireye ya da bir siyasi partiye karşı savaşmayacağız, Savaşımız, bencil olanlara, yanlış yönetimlere ve bölücü olan ve diğerlerini düşman olarak gören bu uzun vadeli eğilimleredir,ve bu Amerikan yaşamında güçlü bir itici güç haline gelmiştir, dedi. Obama, bu güçlerin Uluslararası alanda da bulunduğunu vurguladı. "Bu küresel krize verilen tepkinin bu kadar anemik ve düzensiz olmasının nedeninin bir parçası."Amerika Birleşik Devletleri'ndeki koronavirüsten 78.000'den fazla insan öldü, bu ülke 9 Mayıs'a kadar 1,3 milyondan fazla vakanın doğrulandığı ve dünyadaki en fazla enfeksiyona sahip olduğu bir ülke. Bu ülkedeki birçok eyalet Mart ayından bu yana kapanma ve sosyal mesafe kısıtlaması altında hapsetme önlemleri aldı ancak şimdi vatandaşların işlerine dönmelerine izin vermek için bu kısıtlamaları kaldırmaya başladık. Bununla birlikte, sağlık uzmanları bunun virüsün yayılmaya devam etmesine yardımcı olabileceği konusunda uyarıyorlar.Bunlar için ne yapılıyor,nasıl önlem alınıyor.Ekonomiyi hareketlendirmek ve insan hayatı karşı karşıya.

  Başkan Trump'ın salgına karşı ilk etapta yanıtı karışık oldu, önce bunu çok önemsemedi, ardından yaşananlar ve salgının hızla ülkeyi sarması fikirlerini değiştirdi. Şubat ayında ABD cumhurbaşkanı tehdidi hafife aldı ve ortadan kalkacağını söyledi, ancak Mart ortasında yanlışını istemeyerekte olsa kabul etti. Devamında bu virüsü Çin Virüsü olarak adlandırdı ve Ülkelere verilen maddi zararlara karşılık Çinden Yüklü miktarda tazminat talep edeceklerini ortaya attı.Seçimlere kadar, daha çok tartışma göreceğimiz belli oldu. Bakalı kim ipi göğüsleyecek ve Başkan olacak. Tabii burada bizi ilgilendiren kısım devam edecek yâda devralacak yönetimin Türkiye’ye bakış açısı ne olacak. Türkiye artık eski Türkiye değil. Oyun içinde yer alan değil, Oyunu kuran tarafta.

Yorumlar (0)
22°
az bulutlu